banner38

10 milyon liranın hesaplarda gösterilmediği doğru mu?

banner32

10 milyon liranın hesaplarda gösterilmediği doğru mu?
banner37
banner33
Dome Hotel yöneticileri çeşitli gazeteler, gazeteciler ve yazarlar aracılığıyla otelle ilgili olarak, gerçek olmayan bir algıyı Kıbrıs Türk halkına mal etmek için var güçleriyle çalışıyor.

Ancak, Dome Hotel yöneticileri, gazetemizin, halkın doğru bilgilenmesi adına ısrarla sorduğu sorulara yanıtı vermekten kaçınıyor.

Otel gelirleri gizleniyor mu?

Dome Hotel’in gelir gider hesaplarını incelemesi için, Vakıflar İdaresini otele dahi sokmayan Bayram Karaman, neyi gizliyor?

Haber merkezimize ulaşan birtakım kaynaklar, Vakıflar İdaresi’ne sunulan gelir gider hesaplarının doğru olmadığını ve Bayram Karaman’ın otel gelirlerinin bir bölümünü gizlediğini söylemekte; bu doğru mu?

Devletin Geliri ve Vergi Dairesi, Dome Hotel’in hesaplarını denetledi mi?

Denetlediyse, ulaştığı sonuç nedir?

Sendika adına alınıp, şahsi hesaba mı geçirildi?

Bayram Karaman’ın, otel gelirlerin bir bölümü başkanı olduğu sendikaya aktardığı ve bu miktarın vergisini devlete ödemediği doğru mu?

Bayram Karaman’ın sendika adına değerli bir mülk veya mülkler aldığı ve bunları kendi adına kaydettirdiği doğru mu?

Gazetemiz, gerek Bayram Karaman’ın Gerekse Gelir ve Vergi Dairesinin, halkın Doğru bilgilenmesi adına bu sorulara yanıt vermesini talep etmektedir.

Bilmece sürüyor…

Mal sahibi Vakıflar idaresi ile Dome Hotel’i işleten şirket arasındaki 10 yıllık sözleşmenin bitimine az bir zaman kaldı, konuyla ilgili olarak birçok soru yanıt bekliyor.

Haberal Kıbrıslı olarak daha önce birçok soru sorduk ancak yanıt alamadık, sorularımıza yeni sorular eklerken, verilmesi gereken cevaplar da gün geçtikçe artıyor.

2008 Yılında CTP Hükümeti görevdeyken ve CTP ‘nin atadığı Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü Vakıflarda görevdeyken, ihaleye çıkmadan Dome Otel eski bir CTP milletvekili olan Bayram Karaman’ın başkanlığını yaptığı Dayanışma Turizm Ltd.’e “kar ortaklığı” sözleşmesi ile verildi.

İşletme Mukavelesine göre net karın % 30 Vakıflara , % 30 Dayanışma Turizm Ltd.’e ve % 40 yatırım amaçlar için ayrılır.

Anlaması imkansız bir şekilde Kıbrıs’ın en güzel yerindeki otel 10 yıl boyunca sadece %3 kar yaptı ve Vakıflara verilen kar payı günde 200- TL oldu. 10 yıl içinde her personele sadece 1,500 –TL kar payı verildi. Otel’e yapılan yatırımlar da çok yetersiz kaldı.

Özel olarak Vakıflar ve personel açısından çok başarısız bir dönem oldu ve otel gerekli tamirlerin yapılması için uzmanlar 35 milyon TL gerektiğini bildiriyor.

Vakıflar İdaresi’nin yasasına göre ihaleye çıkarak otelin gerekli tamirlerinin yapılması kaydıyla kiralanması en uygun seçenek olarak görülüyor.

Milli mi, koltuk kaygısı mı?

Mülk sahibi olan Kıbrıs Vakıflar İdaresi, otel işletmesinin kâr paylaşımı şeklinde değil, kiralama usulü üzere yürütülmesini isterken, otel işletmesi ise olayı milli bir mesele olarak lanse ediyor.

Ancak sözleşme süresinin 15 Mayıs 2018 tarihinde sona erecek olması, akıllara ‘milli mi, yoksa koltuk kaygısı mı?’ sorularını getirmiyor değil.

Günlerdir devam eden bu tartışmalara Başbakan Tufan Erhürman samimi bir yaklaşımla son noktayı koymuştu. Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin ilgili paylaşımlarını sosyal medya hesabından kaldırılması talimatını vermiş, taraflarla oturup konuşmak için zaman istemişti. Üzerinden henüz 24 saat geçmeden başbakanla aynı partiye mensup olan Hasan Ulaş Altıok, kişisel hesabından, “Birisi TC yetkililerine ve TC uşaklarına söylesin, Dome Otel satılık değildir,” şeklinde çok sert bir açıklama da bulundu.

Haberal Kıbrıslı olarak daha önce birçok soru sorduk ancak yanıt alamadık, sorularımıza yeni sorular eklerken, verilmesi gereken cevaplar da gün geçtikçe artıyor.

O halde ‘Dome Otel meselesi ne olacak?’ ana başlığı ile aşağıdaki soruları yöneltmek istiyoruz. İddiaların cevaplarını toplum merakla bekliyor...

2. Birçok siyasinin oteli bedava kullandığı, düğünlerini ve toplantılarını bedavaya yaptığı doğru mu?

3. Vakıflara ve işçilere kâr payı ödememek için Bayram Karaman’ın gelirleri düşük gösterdiği doğru mu?

4. Kâr payını düşük göstermek için dışardan fatura kestirdiği doğru mu?

5. Bayram Karaman’ın kaçırdığı vergileri devlete ödememekte ısrar ettiği doğru mu?

6. Otelin altının denizin etkisiyle yıpranıp suların plajın kolanlarının içine girdiği ve yıkılmak üzere olduğu doğru mu?

7. Bayram Karaman’ın her akşam arkadaşlarıyla sabahlara kadar bedava yiyip içtiği doğru mu?

8. İşçilerin haklarını koruyorum diyen Bayram Karaman’ın işçilere kâr payı olarak günde sadece 2 TL ödediği doğru mu?

9. Yılını tamamlamış kadrolu işçilerin izinlerinin kullandırılmadığı doğru mu?

10. S.Sigorta yatırımlarında Pointler maaştan gösterilmediği için yatırımların düşük olduğu doğru mu?

11. Disiplin suçu ve yönetim kurulu kararı olmadan işten çıkardığı çalışanlar var mı?

12. Çalışanların yatırımları düşük yapıldığı için emeklilik durumlarında mağdur oldukları doğru mu?
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3