banner53

banner52

banner20
17 Ocak 2018 Çarşamba

"Ellerini taşın altına koymaya hazırlar"
diyarbakır escort

ÜTK CTP’yi doğradı

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, seçim sonrası partilerin oy oranları çerçevesinde genel değerlendirmelerde bulundu. Gündüz, ‘Olası hükümet ne olur?’ sorusuna ‘UBP-YDP-DP’ cevabını verdi.

12 Ocak 2018 Cuma 10:07
Bu haber 2841 kez okundu
 ÜTK CTP’yi doğradı
banner48

Candan MERT

Seçim sonrası partilerin oy oranları çerçevesinde genel değerlendirmelerde bulunan Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, seçim öncesi öngörülerinin bulunduğunu ve seçim sonrası Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) dışında partilerin sonuçlarının öngörüleri ile uyuştuğunu dile getirdi. Ulusal Birlik Partisi(UBP)’nin birinci parti çıkacağını seçim öncesi söylediğini ifade eden Sosyolog Gündüz, TDP’ninsonucunun parti öngörülerinin altında kaldığını ancak kendi öngörüleri çerçevesinde sonucun çok şaşırtıcı olmadığını belirtti. Halkın Partisi(HP)’nin oylarını daha yüksek beklediklerini kaydeden Hakan Gündüz, bununla birlikte öngörülerinde yanıldığı parti olarak TDP’yi gösterirken, yüzde 12-14 civarlarında öngördüklerini ancak bunun olmadığını aktardı. 

Demokrat Parti(DP)’nin seçim öncesi ne kadar baraj altı kalacakmış gibi lanse edilse de, Serdar Denktaş’ın bir yolunu bularak DP’yi meclise gireceğini söylediklerini belirten Sosyolog Hakan Gündüz, sonuç itibariyle bunun da olduğunu söyledi. Hiç şans verilmeyen Yeniden Doğuş Partisi(YDP)’ninbüyük ihtimalle meclise gireceğini gazetemiz aracılığıyla da paylaştığını anımsatan Hakan Gündüz, bu bağlamda eleştiriler de aldığını ancak YDP’nin meclise girdiğini ifade etti. Sosyolog Gündüz, YDP’nin propaganda sürecinde maddi olanaksızlıklardan dolayı zayıf olduğunu dile getirirken, buna rağmen parti potansiyelinin görülebilir derecede olduğunu belirtti.

“Özgürgün üzerinden politika yapma çabası”

Ulusal Birlik Partisi(UBP)’nin seçim sonuçlarını ve genel durumunu değerlendiren Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, partide ‘Hüseyin Özgürgün engeli’ oluşturulduğunu kaydederken, Özgürgün üzerinden bir politika yapılma çabası içerisine girildiğini ve bunun kaynağının rakiplerin de, UBP içindeki iktidar mücadelesinin de olabileceğini söyledi. Bakıldığında parti içerisinde mücadele varlığının çok rahat bir biçimde gözlemlenebilir olduğunu ifade eden Gündüz, dolayısıyla bugün hiç kimsenin ‘UBP’de her şey güllük gülistanlıktı da, o yüzden bu kadar başarı yakaladı’ diyemeyeceğini dile getirdi. Sosyolog Hakan Gündüz, UBP’nin örgüt yapısının çok güçlü olduğunu belirtirken, partinin ‘örgüt dehası’ olan Eroğlu’nun hala çok sağlam oturttuğu örgüt yapısının devam ettiğini, o ekibin hala başta olduğunu ve mühürlere hiçbir zaman dokunmadıklarından dolayı bu başarıyı elde ettiklerini kaydetti.

“UBP iyi propaganda ekibine sahip”

Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, UBP’de kara propaganda yapıldığını, hesap verilmesi zor olan banka hesaplarının ortaya atıldığını dile getirirken, “Şu da bir gerçek ki UBP’nin propaganda ekibi bu işi biliyor.” diyerek, partinin en büyük avantajının çok iyi stratejistlere ve propaganda ekibine sahip olduğunun altını çizdi. Bu ekibin Kıbrıs’ı çok iyi bilen bir ekip olduğunu belirten Gündüz, insanların duymak istediklerini değil, söylendiğinde olup olmayacağını göz önünde bulundurup gerçekliği ortaya koyarak propaganda yaptıklarını kaydetti. Partinin bu bağlamda boşa kürek sallamadığını dile getiren Hakan Gündüz, parti üyelerinin partiye oy vermeyecek kişiler ile görüşmeyip, partiye oy verecek kişileri analiz ederek, o kişileri ‘Neden UBP’ye oy verilmeli’ taktiği üzerine oynadıklarını aktardı. Hakan Gündüz, UBP’ye oy veren büyük çoğunluğun partiden memnun olduğunu ve şikayetçiolmadığını kaydederken, UBP’nin maddi-manevi tabanını besleyebilen ve bunu en iyi yapan parti olduğunu, bundan dolayı partinin zaten yüzde 30’un altına düşmeyeceğini söyledi.

“Seçime gelmek acemice tutumdu”

Ocak seçimine gelmenin diğer partilerin acemice tutumu olduğunu belirten Sosyolog Hakan Gündüz, Ocak seçiminin yalnızca Özgürgün’e fayda sağlayacağını söylediklerini dile getirdi. Tufan Erhürman’ın bu hatayı yapmamış olması gerektiğini vurgulayan Hakan Gündüz, Erhürman’ın partiyi yeni devraldığını ve partinin bıraktığı birçok soru işaretinin bulunduğunu kaydederken, küskün çevreleri ikna edemeden, bu kadar acemice tavrın yanlış olduğunu söyledi. Şahsi olarak CTP düşmanı ilan edildiğini ancak sol görüşlü bir insan olduğunu dile getiren Gündüz, sosyolog olarak siyasi açıdan güçlü bir solun her zaman için ülkenin menfaatine olduğunu düşünen birey olduğunu, dolayısıyla CTP’nin iyi olmasını isteyen kişilerden olduğunu vurguladı.

“CTP, değişim ve temizlikten bahsetmemeliydi”

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin durumu hakkında açıklamalarda bulunan Sosyolog Hakan Gündüz, yıllardır partiyi şu anki konumuna getiren sebeplerin belli olduğunu kaydederken, bu sebepleri ‘iktidar çatışmaları’, ‘başarısız iktidarlar’, ‘beklentilere cevap verememek’, ‘umutsuzluk’, ‘hayal kırıklığı’ olarak sıraladı. Tufan Erhürman’dan gelecek bir istifanın, siyasi olarak yapacağı en büyük hata olacağını vurgulayan Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, parti içerisindeki sıkıntıların tek suçlusunun Erhürman olmadığını dile getirdi. Partinin 21 milletvekilinden 16’ya düşseydi başarılı olabilme durumunun olacağını ancak daha aşağılarda olduğundan dolayı başarısız olduğunu belirten Hakan Gündüz, Erhürman’ın yönetime geldiği anda önceki yönetimlerin hatalarını tekrar etmemesi gerektiğini ifade etti.

İlk etapta Erhürman’ın ‘değişim’den bahsetmesinin halk tarafından samimi bulunmadığını ve ‘Madem bir şeyleri değiştirecektin, neden önceden yapmadın?’ algısı oluşacağını söyleyen Sosyolog Hakan Gündüz, ikinci olarak Erhürman’ın‘temiz’likten bahsetmemesi gerektiğini dile getirirken, bunun sebebini ‘kendi partileri için de açılmış olan dosyaların bulunması ve kendilerinin bunları araştırmayıp, araştırtmamaları’ ifadeleriyle açıkladı. Erhürman’ın son dönemde ‘Biz CTP olarak bunları bunları yaptık, ancak biz eski CTP değiliz; yepyeni bir anlayışla hareket edeceğiz’ felsefesiyle hareket ettiğini ancak bunu yaptığında geç olduğunu kaydeden Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, bunu söylerken de kendine yakışan aday tablosu ile halkın karşısına çıkılması gerektiğini aktardı.

“ÜTK’lı olmayanı partiye kabul ettiğinde büyürsün”

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nde eskilerin aday olmaması konusunu olumlu bulan kişilerden olduğunu ifade eden Hakan Gündüz, yerine aday gösterilen insanların açıklarının kapatılmasına yönelik adaylar olması gerektiğini dile getirirken, partinin aynı aileden 5 kişiyi aday yaptığını, diğer yandan aynı aileden 2 aday yaptığını belirtti. Kıbrıslılar Öğrenim ve Gençlik Federasyonu(KÖGEF)’ndan şikayetedildiğini söyleyen Gündüz, yıllardır KÖGEF’lilerin yerine Üniversite Temsilciler Konseyi(ÜTK) kliniğinin koyulduğunu aktarırken, CTP’nin ÜTK’lı olmayanı partiye kabul ettiğinde büyüyeceğini dile getirdi. Gündüz, ÜTK’lı olunca CTP’liolup, değilse kabul edilmeme gibi bir durumun olamayacağını söylerken, bunun demokrasiye yakışmadığını savundu.

“CTP adına kesip biçmeler bu seçimde de oldu”

Partinin yüzde 8’lik küçük bir parti olduğu döneme değinen Sosyolog Hakan Gündüz, kaliteli düzgün insanlar ile yüzde 8’lik dilimini büyüttüğünü ancak bu noktada yüzde 8’lik mantık ile kalınmaması gerektiğini belirtti. Politbürodagençlerin bu noktada ezilerek devrim yapıldığını, birbirlerini kesip biçerek sandıkta bıraktıklarını anımsatan Gündüz, Erhürman’ın bu noktada müdahale edemediğini aktarırken, CTP adına kesip biçmelerin bu seçimde de olduğunu dile getirdi. 

“Aday belirleme süreci profesyonelce olmalı”

Halkın Partisi(HP)’nin durumunu değerlendiren Hakan Gündüz, partinin çok yukarıda olduğu zaman meydanın boş olduğunu, sonrasında 25-20 bandına geldiğini belirtirken, aday belirleme sürecinin çok profesyonelce olması ve bu süreçte halkın beklentisinin karşılanması gerektiğinin altını çizerken, Özersay’ın bu beklentiyi karşılayamadığını söyledi. Partinin adayları açıkladığında halkın ‘Bu muydu?’ tepkisi verdiğini aktaran Gündüz, partide eski DP’liler, eski UBP’lilergörüldüğü zaman çok da farklı olmadığının düşünüldüğünü kaydederken, Kıbrıs Türk toplumun modern gibi görünen feodal bir toplum olduğunu, dolayısıyla halkın anlayışlara, ideolojiye değil, şahıslara baktığını vurguladı. Bundan dolayı aday belirleme sürecinin en önemli süreç olduğunu belirten Hakan Gündüz, Özersay’ın bu bağlamda oy kaybetmiş olduğunu ifade etti.

“TDP, propagandada profesyonelce davranmalıydı”

Seçimin en büyük hayal kırıklığının TDP olduğunu dile getiren Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, Murat Gezici’nin anketlerinin net olarak sonuçları bildiğini, dolayısıyla anketlerin gerçeği yansıttığını ve anketlerde TDP’nin oy oranının yüzde 13’lerde gösterildiğini belirtirken, TDP’nin ‘Biz ne yaptık da bu oy oranımızın yüzde 5’lik kısmını düşürdük?’ diye düşünmesi gerektiğini söyledi. Sosyolog Hakan Gündüz, TDP’nin propaganda sürecinde biraz daha profesyonelce davranması gerektiğini kaydederken, adayların güçlü adaylar olduğunu ancak bazı adayların çok ön planda tutulup, bazılarının ise hiç görünmemesinin hata olduğunu vurguladı. Seçmenlerin TDP’ye baktığında gördüklerinin de önemli olduğunu aktaran Hakan Gündüz, partide sahnedekilerin, dolayısıyla Mehmet Harmancı ve Mustafa Akıncı’nın görüldüğünü dile getirirken, parti içerisinde görünür başka birinin olmamasının parti için negatif etki olacağını kaydetti.

“YDP doğru adımlar ile yüzde 30’u bulur”

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) hakkında değerlendirmelerde bulunan Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, partinin doğru adımları atması halinde önümüzdeki siyasal dönemin altına imza atacak parti olduğunu kaydetti. Bazı adayların doğru belirlenmediği için tereddüt oluşturduğunu aktaran Hakan Gündüz, doğru isimler ve doğru adımlar ile partinin kendini gösterebilecek konuma gelebileceğini dile getirdi. Partinin toplum açısından daha pozitif kabul edilen, temsil ve kucaklayıcı yeteneği olan bir parti olarak görüldüğünü belirten Gündüz, ağır ve akademik politika insanlarının alınması ile yüzde 30’ları görmelerinin muhtemel olduğunu savundu. Hakan Gündüz, partinin yaptıkları ve yapacakları politikaları ve şu an TC’deki iktidarın bu zemine de uygun olduğunu belirtti.

“Denktaş giderse DP biter”

Demokrat Parti(DP) hakkında açıklamalarda bulunan Sosyolog Hakan Gündüz, partinin başarılı olduğunu ancak Serdar Denktaş olmazsa partinin dağılacağını dile getirdi. Gündüz, Denktaş’ın kıvrak zekası ve KKTC politikasını en iyi bilenlerden olmasından dolayı partinin Denktaş giderse biteceğini ifade etti. 

Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, ‘Olası hükümet ne olur?’ sorusuna ‘UBP-YDP-DP’ hükümetinin kendi zihninde kurulmuş olduğu yönünde cevap verdi.

 

Haberal Haber içi -->

Anahtar Kelimeler: CTPütkGündüz

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  KKTC'de şimdi bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa kimin Cumhurbaşkanı olmasını isterdiniz?

  YAZARLAR Tümü
  banner50
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  HaberalKibrisli -->

  izmir escort bayan

  demetevler escort demetevler escort liseli porno demetevler escort demetevler escort demetevler escort

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haberal Kıbrıslı Gazetesi - Haber Merkezi - 16 Ocak 2018 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV