banner53

banner52

banner20
21 Kasım 2017 Salı
erotik hikaye
hd porno
film izle

" Ambulans şoförleri özel eğitimden geçmeli"
banner26

“Bunlar, mavi boncuk dağıtma girişimidir”

“Popülist siyasetçiler yüzünden büyük kriz yaşanabilir”

13 Kasım 2017 Pazartesi 18:31
Bu haber 1532 kez okundu
 “Bunlar, mavi boncuk dağıtma girişimidir”
banner48
Candan MERT

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Birikim Özgür, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in Sosyal Hizmetler Dairesi'nden yardım alanlar ve engellilere elektrik ve su ödemelerinde 2018 Ocak itibari ile 100 TL yardım yapılması açıklamaları ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un ‘ithal edilecek yeni iş araçları ve yeni otobüslere vergilerin sıfırlanması’ifadelerinin ardından gazetemize değerlendirmede bulundu.

Milletvekili Birikim Özgür açıklamasında, UBP-DP hükümetinin sorumsuzca seçim sonrası döneme ilişkin mali mükellefiyet oluşturacak vaatlerde bulunduğunu dile getirirken, hükümetin mavi boncuk dağıtma girişiminde bulunduğunu ve vatandaşların bu tip boş vaatlere kanmaması gerektiğini savundu.

Verilecek vaatlerin ülke bütçesine uygun biçimde şekillendirilmesi gerektiğinin altını çizen Özgür, “Aksi takdirde popülist siyasetçiler yüzünden çok büyük krizler yaşanabilir ve bunun bedelini toplumun bütünü ödemek zorunda kalır.” ifadelerini kullandı.

“Bu, devlet sorumluluğu ile bağdaşmıyor”

Özgür, UBP-DP hükümetine Temmuz 2017’de erken seçime gitme fikrini sunduklarını ancak tüm uyarılarına rağmenhükümetin bu fikri reddettiğini belirtirken, hükümetin yeni bütçeyi meclisten geçiremeyeceklerini görünce seçime razı olduğunu ifade etti.

Gelinen aşamada 2018 bütçesinin mecliste görüşülemediğini kaydeden Birikim Özgür, “Diğer yandan hükümet pervasızca mali yönü bulunan birtakım popülist açıklamalarla yurttaşlarımızı kandırmaya çalışıyor.” dedi.

Milletvekili Özgür, hükümetin bir yandan ‘meclise denk bütçe sunduk’ diye övünürken, diğer yandan kamunun 2018’deki gelir ve giderlerini doğrudan etkileyecek ve bütçe yapısını bozabilecek vaatlerle yurttaşa şirin görünme çabalarında bulunduğunu kaydederek, bu durumun devlet sorumluluğu ile kesinlikle bağdaşmadığını dile getirdi.

“Popülist siyasetçiler yüzünden büyük kriz yaşanabilir”
Bütçe yapısını bozabilecek vaatlere örnek olarak Bakanlar Kurulu kararı ile Sosyal Hizmetler Dairesi'nden yardım alanlar ve engellilere elektrik ve su ödemelerinde 2018 Ocak itibari ile 100 TL yardım yapılması   kararını örnek  gösteren Özgür, bu vaadin ilk anda kulağa çok hoş gelen bir vaat olduğunu belirtti.

Tüm engelli ve sosyal yardım alan yurttaşlara devletin sahip çıkması sosyal devletin bir gereği olduğunu ifade eden Birikim Özgür, diğer yandan güneyde geçtiğimiz 10 yıl içerisinde sosyal harcamaları bir anda artıran iktidarın devleti batırdığının ve orada çok büyük krizler yaşandığının da unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sosyal devletin gereklerini artan düzeylerde yerine getirebilmenin, sistem güçlendikçe ve kendi ayakları üzerinde durabildikçe daha iyiye doğru gidişatın doğal bir sonucu olarak gündeme gelmesi gerektiğini savunan CTP Milletvekili Özgür,  “Aksi takdirde popülist siyasetçiler yüzünden çok büyük krizler yaşanabilir ve bunun bedelini toplumun bütünüödemek zorunda kalır.” ifadelerini kullandı.

“Kaliteyi arttıracak kalıcı düzenlemeye gidilmeli”
Meclisten bütçesini geçirememiş bir hükümetin böyle bir açıklama yapmaya yüzünün de, yetkisinin de olmadığını savunan Birikim Özgür, diğer yandan bu sözde icraatın aslında hükümetin elektrik ve su faturalarının düşmesini sağlayacak hiçbir yapısal düzenlemeye imza atamamış olduğunu itiraf etmesinden başka bir şey olmadığını dile getirdi.

Elektrik ve su faturalarını düşürecek, hizmet kalitesini artıracak kalıcı düzenlemelere gidilmesi halinde, sadece bahsi geçen toplum kesiminin değil, tüm toplumun rahat bir nefes alabileceğini belirten Milletvekili Özgür, “Reform yapamayan ama ayıbını daha fazla devlet harcaması ile örtmeye çalışan bir hükümetle karşı karşıyayız.” diyerek, kaliteyi arttıracak kalıcı düzenlemeye gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
“Döviz- akaryakıt fiyat değişimleri göz ardı ediliyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından açıklanan ‘ithal edilecek yeni iş araçları ve yeni otobüslere vergilerin sıfırlanması’ konusuna değinen CTP Milletvekili Birikim Özgür, bu noktada ciddi sıkıntıların hemen göze çarptığını belirtti.

Bu durumun halihazırda ikinci el iş aracı ithal etmiş olan galerilerin yaşayacağı büyük sıkıntı olacağını ifade eden Özgür, seçim telaşı içerisinde iyi bir planlama yapılmadan açıklanan bu uygulama nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşanacağını dile getirdi. Buna ek olarak feragat edilen devlet gelirlerine ilişkin herhangi bir tespit ve projeksiyonun dayapılmadığını kaydeden Birikim Özgür, bir yandan denk bütçe propagandası yapıp, diğer yandan devlet gelirlerini doğrudan etkileyecek böylesi uygulamalara gidilmesinin 2018 yılında ciddi siyasi ve mali sorunlara yol açabileceğini söyledi.

Özgür, bir süredir UBP-DP hükümetinin seçim ortamında tepki çekmemek adına döviz ve akaryakıt fiyatlarındaki değişimleri göz ardı ettiğini ve ‘benden sonrası tufan’ mantığı ile icraatlarını sürdürdüklerini dile getirirken, bu gibi seçim ekonomisi uygulamalarının topluma orta ve uzun vadede hiçbir faydası olmadığının, aksine ciddi zararları olduğununbilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Bu, mavi boncuk dağıtma girişimidir”
Kıbrıs Türk halkının çok bilinçli bir şekilde sunulan vaatleri değerlendirmesi ve yalan vaatlere kanmamasının çok büyük önem taşıdığını kaydeden CTP Milletvekili Birikim Özgür , “Bilinmelidir ki ‘bütçeye koyduk’ denilerek halka sunulan bu vaatler gerçekte bütçesini mecliste görüşemeyen ve onaylayamayan bir hükümetin mavi boncuk dağıtma girişiminden başka bir şey değildir ve ucuz propagandadan ibarettir. “ dedi.

Özgür, ‘Bakanlar kurulunda karar aldık’ diye ifade edilen uygulamaların ise henüz onay almamış bir bütçeye ilişkin olduğunun göz önünde bulundurulması ve bu bağlamda ortada herhangi bir harcama kararının olmadığının, yasal olarak da olamayacağının unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. 

“Köklü değişimler için siyasi istikrar şart”
UBP-DP hükümetinin, Kıbrıs Türk halkına bilinçsiz muamelesi yaparak devlet gelir ve giderlerini doğrudan etkileyen konularda denk bütçe iddiasıyla çelişen gider artırıcı ve gelir azaltıcı uygulama ve vaatlerinin bulunduğunu kaydeden Birikim Özgür, bu hareketler ile siyasetin düzeyini düşürmekte ve aslında gören gözler karşısında komik duruma düşmekte olduklarını aktardı.

Milletvekili Özgür, seçim sonrasında kurulacak hükümetin yapısal düzenlemelere paralelolarak başta dar gelirli vatandaşlar olmak üzere tüm toplumun cebini rahatlatacak, her alanda hizmet kalitesini artıracak köklü reformlara imza atabilmesi için siyasi istikrar ortamına ihtiyaç olacağını belirtti.

Birikim Özgür, bunun için Kıbrıs Türk halkının mavi boncuk dağıtanlara değil, değişim iddiasını somut reform hamleleri ve projelerle açıklayan partilere desteğinin son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Haberal Haber içi -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  KKTC'de şimdi bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa kimin Cumhurbaşkanı olmasını isterdiniz?

  YAZARLAR Tümü
  banner50
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  HaberalKibrisli -->
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haberal Kıbrıslı Gazetesi - Haber Merkezi - 21 Kasım 2017 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV