banner53

banner52

banner20
23 Kasım 2017 Perşembe
erotik hikaye
hd porno
film izle

“Sosyal medyada İncil’e davet “
banner26

KIBRIS DESTANINDAN HÜSRANA! 3 ve son bölüm.. 04/09/2017

05 Eylül 2017, 13:28
Bu makale 249 kez okundu
KIBRIS DESTANINDAN HÜSRANA! 3 ve son bölüm.. 04/09/2017
Fevzi MORAY
     
       Türk ulusunun ayakta kalmasının en önemli  teminatı olan silahlı kuvvetlerimizi  tahrip etmek için  emperyalistlerin verdiği mücadeleyi  yazımın iki  bölümünde anlatmaya çalışmıştım. Ama anlatacaklarım henüz bitmedi!. 
       O  kadar kolay değildir Türkiye’yi ve yavru vatan Kıbrıs’ı  dize getirmek. 1571 de Türk dünyasının  önemli bir ticaret üssü olan Kıbrıs,  artık günümüzde ele geçirene saymakla bitmeyecek imkanlar bahşetmektedir..                                                                               
      Doyumsuzların hedeflerine ulaşmaları “ Türk askerinin  belinin bükülmesi  ve görev yapamaz hale getirilmesiyle,    bilahare de yağdan kıl çeker gibi adadan gönderilmesiyle  mümkün olacaktır.” Şimdi bu uygulamanın hayata geçirilmesi için uğraşmaktadırlar…                                                                                                                                                       
              Var mı öyle Türk topraklarına göz dikmek?..Var mı kökleri ana vatandaki Türk Milletine kadar uzanan Kıbrıslı soydaşlarımızı sahibi olduğu topraklardan atmak!   O nedenle diyorum ki  1571’de 50.000  şehit verilerek fethedilen   Kıbrıs’ın  Atalarımızca bizlere emanet edildiğini asla unutmamalıyız  ve unutturmamalıyız.  Tam da burada Emanete ihanet,   vatana ihanet etmektir.    
       Kıbrıs Barış Harekatına dönecek olursak: 
       Taarruz edeceksiniz ve/fakat hiç hasar ve zayiat vermeyeceksiniz,
       Yine  burada  harp sanatında-  istisnalar kaideyi bozmaz -  genelde pek değişmeyen bir kuralı  okurlarımla paylaşmam gerekiyor.  "Taarruz eden  savunandan  en az beş kat  fazla zayiat verir."  
        Türkiye, bu harekatta harp kurallarını  altüst eden  bir   başarıya da  imza atmıştır.  
       Adeta savaş kuralları tersine tecelli etmiş ve  harekat, savunan tarafa fazlasıyla zayiat ve hasar verdirilerek   sonuçlanmıştır.  Mücadelede,   çubuğunu yakmış, çikolatası ağzında, bildiği bir arazinin en  hakim  tepelerinden bölgesini  savunan   toy Yunan destekli,  Kıbrıs Rum kesiminin  verdiği zayiat yaklaşık   16.000 kişidir.  On altı binin 4 bin’i can kaybı , 12 bin’i ise  yaralıdır.  
        Ana vatan  Türkiye'nin zayiatı  ise 498 kişidir. Buna bir de Kıbrıs Türk tarafından  70 mücahidin şehit düştüğünü ve  270 sivilin öldüğünü  ilave ederseniz toplam   zayiatın 838 kişi olduğu görülür..,Bizim verdiğimiz zayiatın yirmi katını vermiştir Yunan/Rum kesimi! 
       Hem  Türk ordusu olarak  bilmediğiniz bir coğrafyaya  ve de  sarp/çetin  araziye havadan, denizden  uçar birlik/çıkarma harekatıyla asker sevk edeceksiniz ,  hem de  düşmandan çok daha az zayiat vereceksiniz.   Olacak iş mi bu!  Olmuştur ve tarihe  altın harflerle Türkün destanı olarak kaydedilmiştir.. 
Çünkü Savaşan Türk olunca  zoru  başarır  ve/fakat imkansızı başarmak  zaman alır,  hepsi o!... 
       Savaş bittikten sonra,  bu   başarılı harekattan  dersler  çıkarmak  isteyen  nice devletlerin askeri temsilcileri  vardı sıra bekleyen!..Ne sırası dediğinizi duyar gibiyim. Kısaca bazı  sorular sorup,  bilgiler vererek  ‘sıra bekleyen’  deyimini   açıklamaya çalışayım. 
         1974 barış harekatı  sıfır hatayla mı gerçekleşti? Mümkün mü? Barış döneminde   yapılan harbe hazırlık  tatbikatlarında  bile  bariz hatalar yapılmaktadır.  Bu hataları asgariye indirmek için  yapılır. tatbikatlar!... 
      İşte tam da burada  siz okurlarımla bir  harp  kuralını daha paylaşmam gerekiyor.  
       “Unutmamak gerekir ki  barış  zamanında yapılan  savaş planlarının  % 10’nunu  savaşırken  başarabiliyorsak   öpüp başımıza koyalım,”.derim!.  
       Evdeki hesabın çarşıya uymayacağına  dair en  anlamlı  örnektir Savaşmak….                                                       
       Kısaca “Savaş Zor Zanaattır!..
       Kıbrıs barış harekatının dillere pelesenk olan  hatasını, “Savaş uçaklarımızla  kendi   savaş gemilerimizi batırarak” yaptık.  
       Müessif hadisenin başlıca  nedeni;  Silahlı Kuvvetlerimizdeki  muhabere irtibat vasıtalarında  olan eksiklikler ve   o  yıllarda Kara-Hava-Deniz işbirliğinde   ortaya çıkan zafiyetlerdir!...Kısaca  iletişim noksanlığıdır müessif olayın  en önemli sebebi!..
       Alın size bir harp kuralı  daha. “Muhaberesiz- Muharebe Olmaz!” Haberleşme sistemini layıkıyla kurup  işletemezseniz savaşı  başarılıyla sonuçlandıramazsınız!.”  
                                                                        ***
        Her ulusun olduğu gibi bizimde vazgeçemeyeceğimiz Kırmızı Çizgilerimiz (Milli Hedef ve Menfaatlerimiz)  vardır. Bu ilkeden hareketle  noksanlıkları gidermek maksadıyla barış harekatından bu yana her yıl  bir seri  Harbe Hazırlık Tatbikatları yapılmaktadır. 
        Şimdi  yukarıda  sorduğum sorunun cevabını yazmaya geldi sıra. 
      Savaşla doğmuş,  dünyanın en güçlü ordularından biri  olmayı başarmış  ve ölüm korkusunu bünyesinden atmış  asil Türk  Askerinin  yapacağı  tatbikatları yerinde izlemek  ve dersler çıkarmak için “Sıra Bekliyorlardı” yabancı ülkelerin askeri temsilcileri. 
.       Gelin görün ki şimdilerde,  Türk ulusunun  yıllardır göğsümüzü kabartan harp  menkıbeleri,  ‘Sosyal  Medya’nın beyinlerimizi  esir alan  saçma sapan  yayınlarıyla  hafızalarımızdan silinmeye çalışılmaktadır, heyhat!.. 
       Tarihe kaydedilen Kıbrıs Destanını siz okurlarımla iki bölümdür paylaşmaya çalışıyorum. Ancak   makalemin  üçüncü ve son bölümünün son tümcesini   dile getirmeye elim bir türlü gitmiyor. Bu nedenle bitkinim, yorgunum ancak  ümidimi kesinlikle kaybetmiyorum. 
       Mücadeleme yazarak devam etmekteyim. Çünkü biliyorum ki  “yazmak, yazılanı paylaşmak yaşamın anlam kazanmasıdır, renklenmesidir. Yalnız okuyan insanların mücadeleden başarıyla çıkması  mümkün olmuyor maalesef!..  Mücadeleden başarıyla çıkabilmek için aktarılan bilgileri esas kaynağından araştırmak ilk adım olmalıdır. Bununla da yetinmeyip, önümüze çıkan deneyimlerden dersler çıkarıp, çareler   üreterek nihai hedefe ulaşılacağı akıllardan çıkarılmamalıdır!. 
       Ben, pes eden değil, mücadele eden, savaşmayı seven, yenilmekten korkmayan,  mutlaka bir gün yeneceğini bilen  ulusların,  destan  yazacaklarına yürekten inanırım.  Muharebe  kaybedilebilir ancak daha şümullü olan ve nihai hedeflere ulaşabileceğimiz  ‘Savaş’ı  kaybetmemektir  esas olan!.      
       Elim titreyerek yazmaya çalıştığım son tümceye özellikle dikkatinizi teksif etmenizi rica ediyorum. 
       1974 yılından bu güne kadar  haklı olduğumuz  ve zaferle sonuçlanan Kıbrıs Barış Harekatı  tarihe altın harflerle yazılmışken, 43  yıl sonra  masa başında kaybetmek için mi dökülmüştü bunca  kan?! Verilmişti bunca şehit, olmuştu bunca gazi!.. 
       (…..) O nedenle diyorum ki, vatan uğruna   şehit düşenlerin kemikleri sızlarken, gazi mertebesine erişenlerin düşürüldüğü duruma  benim içim sızlıyor!..
 
Yalnız ana vatan Türkiye’den verdiğimiz zayiat 498 kişi olunca,  işin önemine binaen  siz okurlarımı  20 Temmuz 2017 yılında ülkemizde  yapılan  Kıbrıs Barış Harekatının  kutlama görüntüleriyle baş başa bırakıyorum. 
        Yorum yüce Türk Halkınındır.   
  
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43’üncü yıl dönümü ve 20 Temmuz KKTC Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Etkinlikler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut’un da katılımıyla Ulus Atatürk Heykeli önünde devam etti.Haberal Haber içi -->

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  KKTC'de şimdi bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa kimin Cumhurbaşkanı olmasını isterdiniz?

  YAZARLAR Tümü
  banner50
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  HaberalKibrisli -->
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haberal Kıbrıslı Gazetesi - Haber Merkezi - 23 Kasım 2017 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV