İnşaat sektörü

İnşaat sektöründe çalışan sayısı 40 000

Allah korusun sektör bir dursa  sosyal sigortalalılar ödenemez.

Çünkü yatırımlarını herşeye rağmen düzenli yapan bu sektör çalışanları.

100  bin TL lik bir konutta Devletin kazancı ne dersiniz.  

Tam 40 000 TL. Yani %40 


 

Peki tün bunlara rağmen sektör hakkettiği değeri görüyormu.Malesef.

Bunlar Müteahhitler birliği başkan yardımcısı Meriç Erülkünün söyledikleri.Duyan varmı .Umarım.

Müteahhit %15  kazansında öpsünde alnına koysun.

Tapu devrinde yalnızca Devletin aldığı %10

Müteahhitler birliği başkanı Gürcafer her fırsatta sıkıntıyı anlatmaya çalışıyor .Randevu alamadığı için basın aracılığı ile haber gönderiyor.

dövizin yükselmesinden dolayı müteahhitlerin 36 milyon TL kaybı olduğunu Müteahitlerin almaları gereken ödemeleri alamadığını, artan döviz nedeniyle zarar ettiğini ve bu konuda gerekenin yapılmadığını bas bas bağırıyor.

Peki bu kadar önemli ve Devletinde  Müteahhitten daha fazla  kazandığı bir sektörle  ilgili döviz yükselmesinden kaynaklı Devletin almış olduğu önleme bakarmısınız.

13.madde -Yabancılara mülk satışında, arsa ve konut sınırına ilişkin mevzuat korunacak. 6 aylık süre ile bir apartman dairesi olan satın alma hakkı 3’e çıkarılacak.

6 ay süre ile.

Anladık Bakanlarımız arasında Mühendis yok Mimar yok Müteahhit yok ama ,

Hiç mi proje yapan -İnşaat yapandamı yok

Allah aşkına bir binanın projelendirilmesi ve onayı için için geçen süre  en iyi ihtimalle az 2 ay . İnşaatın yapımında herşey yolunda gitse en az finishi  6 ay sürer.

Yalnız betonarme plaka kalıp alma süreleri 4 katlı bir apartman düşünseniz 80 gün.

Tapuya giden dosyanın koçanlarının hazırlanması bu arada hükümet düşmezse tabii en az 3 ay.

Arkadaşlar yaptığımız lego değil .Betonarme bina yapıyoruz.Birde sanki bu memlekette yaşamıyormuşsunuz gibi bu devletin bürokrasisinden haberiniz yokmuş hiç tapu dairesine şehirciliğe gitmemişsiniz gibi davranıyorsunuz ya anlaşılabilir değil.

8.madde Vatandaşlara mülk satışında 6 ay süre ile 140 metre kerenin altındaki tapu devir harcı %1’e indirilecek. İlk konut satışı dışındaki tapu devir harcı %6’dan %4’e indirilecek diyor.Kısmen olumlu olsada süre ve yüzdelik olarak yeterli değil.Devlet %40 kazanmayacak belki ama nerden bakarsanız bakın buna rağmen %30 cepte.Süreyi uzatın beyler bayanlar.

Ülkenin bu kadar önemli ve öncü bir sektörü için daha elle tutulur dünya gerçekleri ile uyumlu daha anlaşılabilir somut önlemler almanız ama ondan önce sektör temsilcilerinide dinlemeniz gerekirdi.

Üzgünüm.Olmamış.

YORUM EKLE

banner1

banner19

banner3

banner18