Hükümet kiralara müdahale edeyim derken maaş ödeyemez bir hale gelmek mi üzere?

Bilindiği üzere dün KKTC bakanlar kurulu bir takım kararlar almıştır ve bunlar arasında kira alacaklarında sterlin kurunun değerinin 5.20'ye sabitlenmesi yani fiiliyatta mal sahiplerinin sterlin cinsi alacaklarının yasa yolu ile azaltılması da mevcuttu (Örneğin 400 GBP karşılığında kiralanmakta olan bir ev, sterlin kuru yasa yolu ile 5.20'ye sınırlanınca bu evin aylık kirası sterlin cinsi 255 GBP'ye inecektir). Peki mal sahipleri, sterlin cinsi gelirleri azalacağından, her ay zarara uğrayacak ve bu zararlarını hiç bir şekilde talep edemeyecek midirler? Kesinlikle HAYIR, mal sahiplerinin yasayı yapan KKTC Devletinden kayıplarını talep etme hakları yine KKTC Anayasası ile güvence altına alınmıştır.

KKTC Anayasası madde 36 (3) aynen şöyledir:

'Malvarlığının ekonomik değerini fiilen azaltan kısıntı ve sınırlandırmalar için derhal tam bir tazminat ödenir; anlaşmazlık halinde tazminatı hukuk mahkemesi saptar.'

TC Adalet Bakanlığı Hukuk Sözlüğüne göre 'mal' taşınır varlıkları da ihtiva etmektedir. Dolayısı ile sözleşme tahtında mal sahiplernin alacakları onların mal varlığının bir parçasıdır.

Diğer bir deyişle, bir mal sahibinin kiraya vermiş olduğu evinden 400 GBP elde ettiği gelir onun mal varlığının bir parçasıdır. 

Kira alacaklarında sterlin kurunun 5.20 ile sınırlayan bir yasanın, taşınmazını 400 GBP karşılığında kiraya veren mal sahibinin kira alacağını 255 GBP civarlarına düşüreceği yani mal sahibiin mal varlığının ekonomik değerini 145 GBP oranında düşüreceği çok açıktır. 

Bu durumda yukarında alıntısını yaptığım Anayasa hükmü uyarınca KKTC Devletinin, mezkur mal sahiplerinin zararını tazmin etmesi gerekeceği çok açıktır. 

KKTC Devleti sınırları içerisinde yaklaşık 90,000 hane kiralandığına ilişkin veriler vardır. Bu hanelerin yarısı döviz ile kiralanıyor olsa ve her bir mal sahibi aylık 100 GBP zarara uğrasa bile, bu KKTC maliyesinin aylık EN AZ 4,500,000 GBP (yani yaklaşık 36,000,000 TL) tutarında tazminat ödemesi yapması anlamına gelmektedir. Buradan soruyorum; KKTC Maliye Bakanlığı ödenecek tazminatlar için herhangi bir kaynak ayırdı mı?

Eğer ayırmadıysa, bu mal sahiplerinin tazminatları için mahkemeye başvuracağı anlamına gelir. Bu da 45,000 dava demektir ve her bir dava da kazanılacağı kesin dava olacaktır. Yani4,500,000 GBP (yani yaklaşık 36,000,000 TL) yine ödenecektir ama buna ek olarak dava masrafları da ödenecektir. Her davada da 500 TL dava masrafı çıksa, maliyenin sadece dava masrafları için 22,500,000 TL daha ödemesi gerekli olacak demektir ki bu da KKTC Devletinin toplamda 58,500,000 TL gibi bir hükümlü borç ödemekle yükümlü hale gelmesi demektir. Buradan bir kez daha soruyorum, KKTC Maliyesi bu ödemeyi yaptıktan sonra maaş ödemesi yapabilecek midir?

Dörlü hükümete de hatırlatmak isterim ki mal sahipleri de kiracılar da bu ülkenin evladıdırlar. Bir kesimi sırf diğerine yardım etmek için mağdur etmeniz ve yapacağınız yardımı bedavaya getirmeniz mümkün değildir. KKTC Anayasası Md. 36'da bunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
 Saygılarımla

YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET SERYİR
AHMET SERYİR - 2 yıl Önce

OĞLUM SENİN TUZUN KURU ANLAŞILAN . BİR AY İÇERSİNDE EV VEYA İŞYERİ KİRASINI % 46 ARTMASININ NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİLİYORMUSUN SEN ? Ö D E Y E M E M E K anlamına gelir. SEN BELLİ Kİ BABA PARASI İLE BÜYÜMÜŞSÜN. ZATEN ONUN MAAŞINI DA TÜRKİYE DEN GELEN PARALAR ÖDEMİŞTİR. ANLAYACAĞIN SEN EKMEK ELDEN SU GÖLDEN BÜYÜMÜŞ BU YAŞA GELMİŞSİN. ŞİMDİ DE ELİNE BİR KALEM KAĞIT VERMİŞLER YAZIP ÇİZİYORSUN BUNU DA OYUN SANIYORSUN DUR SEN ! BÜYÜ OĞLUM BÜYÜ ARTIK !

fadıl oksuzoglu
fadıl oksuzoglu - 1 yıl Önce

Amma hayalcisin gardaş.Allah gözünü mözünü doyursun :)

banner19

banner1

banner3

banner18