Kategoriler

Oxford Üniversitesi açıkladı: Corona aşısı Afrika’da denenecek!

Oxford Üniversitesi, corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirmeye çalıştığı aşıyı Afrika ülkelerinde gönüllü yetişkinler üzerinde deneyeceğini duyurdu.

Oxford Üniversitesi’nin corona virüsüne (Covis-19) karşı geliştirdiği “ChAdOx1 nCoV-19” olarak adlandırılan ve İngiltere’de test edilmeye başlanan aşı, Afrika ülkelerinde de test edilmeye hazırlanıyor.

Kenya’daki araştırmacılar, Oxford Üniversitesinin öncülük ettiği potansiyel corona virüsü aşı denemelerine 400 gönüllünün katılacağını belirtti.

Kenya Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü (KEMRI), Welcome Trust Araştırma Programı’nın yerel ortağı olduğu çalışmanın yaklaşık 2 yıl sürmesinin planlandığını öngörürken, gönüllülerin Mombasa ve Kilifi şehirlerinden seçileceği belirtildi.

Ayrıca araştırmacılar, aşının kıtada kullanılmaya uygun olması durumunda Kenya’nın denemelere katılımının önemli olduğunu belirtti.

Sağlıklı bireylerin gönüllülük esasına uygun şekilde gerçekleştirilecek aşı denemelerinde katılımcılar sadece doktor, hemşire ve eczacı gibi sağlık çalışanları tarafından sağlanırken, Kenya’da 18 yaşından büyük 400 kişide yeni aşının koruma sağlayıp sağlamadığı test edilecek.

AŞIDAN ÖNCE ONAY ALINACAK

Aşıların Afrika’da test edilmesiyle ilgili tartışmaların yaşanması nedeniyle açıklamada bulunan aşı araştırmacıları, herhangi bir uygulama başlamadan önce onay alınacağını vurguladı.

Geçtiğimiz aylarda ise Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Kenyalıların aşı denemelerinde kobay olarak kullanılamayacağını ifade etmişti.

Öte yandan Oxford Üniversitesi, geçtiğimiz ay insanlar üzerinde test etmeye başladığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu. (İHA)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KKTC
556 Kez Görüntülendi.
Gecenin en sıcak haberi geldi
KKTC
285 Kez Görüntülendi.
Pegasus'tan KKTC uçuşlarına ilişkin açıklama
KKTC
130 Kez Görüntülendi.
Pilli: 1 yeni pozitif vakaya rastlandı
KKTC
604 Kez Görüntülendi.
Polis'ten darp açıklaması: İddialar araştırılacak
KKTC
765 Kez Görüntülendi.
Güney'de 2 yen vaka
KKTC
280 Kez Görüntülendi.
Resmi Gazete'de yayımlandı: Araç Muayeneleri Özelleşiyor
Türkiye
241 Kez Görüntülendi.
En acı ölüm! Bebeğin doğum günü, babasının öldüğü gün oldu
KKTC
44 Kez Görüntülendi.
Sıcak hava etkisini sürdürecek
KKTC
112 Kez Görüntülendi.
Epidemiyolojik rapor ‘henüz’ İngilizceye çevrilemedi, toplantı ertelendi
KKTC
162 Kez Görüntülendi.
Deniz'de taciz!