Kategoriler

Rum Lider Yaptırımlarla İlgili Konuştu

Rum basını, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemleri konusunda Avrupa Konseyi’nin kararına ilişkin yöneltilen sorulara dün verdiği yanıtta, yaptırım uygulanmasının zaman alacağı ve sabırlı olunması gerektiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis, “Avrupa Konseyi’nin sonuç bildirgesinde Türkiye’ye ilişkin ifadelerin değiştirilmesinde sadece Fatih gemisinin faaliyetlerinin değil, Türkiye’nin sözlü uyarılardan anlamadığının ortaya çıkmasının da etkili olduğunu” iddia ederek ortamın değişmesi ve Türkiye’ye önlem uygulanması kararının alınmasından bunların etkili olduğunu” savundu.

Önlemlerin uygulanmasının ne zaman olacağı şeklindeki bir soruya, “AB’nin prosedürlerinin olduğu ve bir süre gerektiği” yanıtını veren Anastasiadis, Rusya’ya yönelik önlem alınmasının 6 ay aldığını hatırlattı.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin geçtiğimiz hafta aldığı kararların Güney Kıbrıs ve Yunanistan için diplomatik bir zafer olduğu iddiasında bulundu.

Yunan hükümetinin, “Kastellorizo” (Meis) adasının güneyinde herhangi bir faaliyette bulunmaması konusunda Türkiye’ye gerekli mesajları gönderdiğini de vurgulayan Katrugalos, Türkiye’nin, uluslararası hukuka, özellikle de deniz hukukuna saygı göstermekten başka yolu olmadığını anlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KKTC
20 Kez Görüntülendi.
15 Temmuz Fotoğraf Sergisi Yunus Emre Enstitüsü’nde Açıldı
KKTC
36 Kez Görüntülendi.
Ticaret Odası’ndan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Önerisine Destek
Türkiye
47 Kez Görüntülendi.
Erdoğan'dan Rumlara ve işbirlikçilerine çok sert suçlama
Dünya
27 Kez Görüntülendi.
Yunan Başbakan'ın adaya geliş tarihi belli oldu
Türkiye
17 Kez Görüntülendi.
Ankara'da ilk tören Beştepe'de
Güney Kıbrıs
81 Kez Görüntülendi.
Galanos hayatını kaybetti
KKTC
151 Kez Görüntülendi.
Kadınlar tuvaletinde taciz ettiler
Dünya
129 Kez Görüntülendi.
AB ilk fireyi İspanya ile verdi
Dünya
87 Kez Görüntülendi.
AB, Türkiye ilişkilerine büyük darbe
KKTC
451 Kez Görüntülendi.
Başçeri 15 Temmuz dolayısıyla basın toplantısı düzenledi