Kategoriler

Rum Lider Yaptırımlarla İlgili Konuştu

Rum basını, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemleri konusunda Avrupa Konseyi’nin kararına ilişkin yöneltilen sorulara dün verdiği yanıtta, yaptırım uygulanmasının zaman alacağı ve sabırlı olunması gerektiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis, “Avrupa Konseyi’nin sonuç bildirgesinde Türkiye’ye ilişkin ifadelerin değiştirilmesinde sadece Fatih gemisinin faaliyetlerinin değil, Türkiye’nin sözlü uyarılardan anlamadığının ortaya çıkmasının da etkili olduğunu” iddia ederek ortamın değişmesi ve Türkiye’ye önlem uygulanması kararının alınmasından bunların etkili olduğunu” savundu.

Önlemlerin uygulanmasının ne zaman olacağı şeklindeki bir soruya, “AB’nin prosedürlerinin olduğu ve bir süre gerektiği” yanıtını veren Anastasiadis, Rusya’ya yönelik önlem alınmasının 6 ay aldığını hatırlattı.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin geçtiğimiz hafta aldığı kararların Güney Kıbrıs ve Yunanistan için diplomatik bir zafer olduğu iddiasında bulundu.

Yunan hükümetinin, “Kastellorizo” (Meis) adasının güneyinde herhangi bir faaliyette bulunmaması konusunda Türkiye’ye gerekli mesajları gönderdiğini de vurgulayan Katrugalos, Türkiye’nin, uluslararası hukuka, özellikle de deniz hukukuna saygı göstermekten başka yolu olmadığını anlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KKTC
39 Kez Görüntülendi.
Taçoy'dan Yunan Jetleri İçin Çok Sert Açıklama : Bedeli Ağır Olur
KKTC
20 Kez Görüntülendi.
Töre Erdoğan'ı kutladı
KKTC
39 Kez Görüntülendi.
Geriye dönük af yolda
KKTC
31 Kez Görüntülendi.
En çok yağışı Değirmenlik aldı
KKTC
20 Kez Görüntülendi.
Haftalık gıda analiz sonuçları
KKTC
24 Kez Görüntülendi.
MDP Çakar için harekete geçti
KKTC
18 Kez Görüntülendi.
Kişisel verileri korunması amacıyla, Kurul tarafından bir tüzük hazırlandı
KKTC
98 Kez Görüntülendi.
Yakılan araçlarda hasar 125 Bin TL
KKTC
104 Kez Görüntülendi.
Kadın cinayetine 30 yıl hapis
KKTC
56 Kez Görüntülendi.
Meteorolojiden açıklama geldi