Kategoriler

Krizin faturasını halka ödetiliyor...

Sol Hareket hükümetin gerçekleştirdiği zamlar ile krizin faturasını halka ödettiğini belirterek, akaryakıta yapılan son zammın tepeden tırnağa yeniden bir zam dalgasını tetikleyeceğini savundu.

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, halkı koruyucu ve rahatlatıcı önlemleri hayata geçirmek yerine krizin tüm yükünün dar gelirlilerin ve halkın sırtına yüklendiğini belirtti.


Korkmazhan, “Dünya petrol piyasası ucuzlama eğilimindeyken ve döviz en azından şu sıralar durağanken akaryakıta yapılan zammı TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesine bağlayamazsınız. Akaryakıtın piyasa fiyatının yarısı devletin uyguladığı vergi ve fonlardır. Yani akaryakıt maliyetinin iki katı fiyat ile vatandaşa satılmaktadır. Herkesten elini taşın altına koymasını isteyenler neden kendi ellerini de taşın altına koymuyorlar? Neden akaryakıta uyguladıkları vergi ve fonlardan en azından geçici bir süre feragat etmiyorlar? Bu yapılmış olsa zamlara gerek kalmayacak, aksine ucuzlama yaşanacaktır” dedi.

Hükümet yetkililerini; “Ayrıcalıklarından feragat etmemekle, sermaye kesimi ve zenginlerden fedakarlık talep etmemekle” suçlayan Korkmazhan, “Sömürü çarklarını daha ağır bir şekilde işletenler, kaderleri ile baş başa bırakılan halk ile emekçiler, çalışanlar, üreticiler ile aynı gemide değildir” dedi.

 

Korkmazhan, esas olanın "Kıbrıs sorununda erken federal çözüme ulaşmak ve toplumu yok oluşa sürükleyen ayrılıkçı yapı ve statükodan kurtulmak" olduğu görüşünü de ifade etti.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Türkiye
20 Kez Görüntülendi.
YÖK Kararı Kesinleşti: KKTC kapsam dışı
Güney Kıbrıs
74 Kez Görüntülendi.
Güneyde aynı daire içinde iki ceset bulundu
KKTC
361 Kez Görüntülendi.
Çavuşoğlu, müjdeyi verdi
KKTC
2012 Kez Görüntülendi.
Esentepe'de korkutan kaza
KKTC
697 Kez Görüntülendi.
Casino dünyası kaynıyor
KKTC
40 Kez Görüntülendi.
ABD’de polis şiddetini protesto eden gruba “ok ve yaylı” saldırı
Türkiye
96 Kez Görüntülendi.
Kalın: “Akdeniz’de Türkiyesiz bir düzen, sürekli ve başarılı olamaz”
Güney Kıbrıs
165 Kez Görüntülendi.
Güneyde 1 yeni vaka
KKTC
130 Kez Görüntülendi.
Pile’deki Kıbrıslı Türklerin kuzeye geçişleri başlıyor
KKTC
267 Kez Görüntülendi.
Ali Eyupoğlu hayatını kaybetti