Kategoriler

Üniversitelerden ilişiği kesilenler için tasarı

Üniversitelerle herhangi bir sebeple ilişiği kesilen ve/veya öğrenimlerini tamamlayamayanlara yeniden öğrenim hakkı verecek bir yasal düzenlemeye gidiliyor.

“65/2005 sayılı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Yasası Tahtında Faaliyet Gösteren Yükseköğretim Kurumlarından İlişiği Kesilenlere Öğrenimlerine Devam Edebilme Hakkı Verilmesine İlişkin (Geçici Kurallar) (Değişiklik) Yasası”, Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu. Tasarıyla ilgili görüş ve önerilerin yazılı olarak Meclis Başkanlığı’na iletilmesi istendi.
Tasarı, KKTC’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören ve herhangi bir sebeple bu kurumlarla ilişiği kesilen ve/veya öğrenimlerini tamamlayamayan KKTC, Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke yurttaşı öğrencilerin yeniden ilgili yükseköğretim kurumlarında öğrenimlerine devam edebilmelerini ve/veya yükseköğrenimlerini tamamlamalarını sağlamayı amaçlıyor.
Tasarının yasallaşması halinde bir yıl içinde, üniversitelerle ilişiği kesilenlere başvuru hakkı verilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte askerlik görevini yapmakta olanlar ise terhislerini takip eden üç ay içinde başvuruda bulunabilecek. Müracaat süresi içinde askere alınmaları gereken KKTC yurttaşlarından, yasada belirtilen hakları kullananların askerlikleri ertelenmiş sayılacak.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Türkiye
18 Kez Görüntülendi.
MİT'in Sincar'da yakaladığı 4 terörist Türkiye'de
KKTC
69 Kez Görüntülendi.
Narkotikten Operasyon
KKTC
46 Kez Görüntülendi.
Mahkemeye çıkarılan 12 Cinayet zanlısına 3'er gün tutukluluk
Türkiye
22 Kez Görüntülendi.
O 11 Kişi Tespit Edildi
KKTC
50 Kez Görüntülendi.
YDP Örgütlenmeye Devam Ediyor
KKTC
61 Kez Görüntülendi.
Talat'tan Zaroğlu Yorumu
Ekonomi
37 Kez Görüntülendi.
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dünya
30 Kez Görüntülendi.
Ölü sayısı 290 oldu
KKTC
479 Kez Görüntülendi.
Öldürülen kişinin kimliği tespit edildi!
KKTC
356 Kez Görüntülendi.
Cinayette son dakika gelişmesi!