Kategoriler

ŞAHALİ, Uzlaşıyı yazılı açıklamayla da duyurdu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, hayvan üreticileriyle hükümet arasında dün gece varılan uzlaşının detaylarını 7 maddelik yazılı açıklamayla da duyurdu.

Bir haftadan beridir devam eden görüşmelerinde, karşılıklı uzlaşı arayışlarının sonuç verdiğini ve hayvancılarla toplumsal çıkarları gözeten bir orta yolda buluşmayı başardıklarını kaydeden Şahali, “Bizlerin de amacı onlar gibi, tarımsal üretimin devamı ve ekonomimize sağladığı katkının artırılmasıdır” ifadelerini kullandı.
Eylemlilik sürecinde kamu düzeninin korunması, hem eylemciler hem de eyleme muhatap olanlar için kaçınılmaz bir sorumluluk, güvenlik güçleri içinse elzem bir görev olduğunu belirten Şahali, kararlılık ve soğukkanlılıkla hareket etmeye özen gösterdiklerini kaydetti ve şöyle devam etti:
 “Yaşanan istenmeyen olaylarda zarar görenlere geçmiş olsun der, tekrarının olmamasını dilerim.
Görevinin gereğini yerine getirme gayreti içinde olan güvenlik güçlerine teşekkür eder, benzer durumlarda bir kez daha kimsenin can ya da mal güvenliği endişesi hissetmemesi temennimin altını çizmek istiyorum. 
Halkımızın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı aşabilmesi için bizler diyalog kapıları ardına kadar açık kalmak kaydıyla, tüm kapasitemizle çalışmaya devam edeceğiz ve bu günlerin en az hasarla atlatabilmesi en büyük dileğimizdir.”
VARILAN UZLAŞI
Bakan Şahali, dün akşam varılan uzlaşıyı da şöyle aktardı:
“1- Çiğ soğuk inek sütü fiyatı 1.80 TL olarak son Bakanlar Kurulu kararındaki esaslar geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Buna ek olarak litre başına 1 TL maliyet destek primi ödenerek, hayvan üreticilerimize 1.80+1= 2.80 TL/litre ödeme yapılmak suretiyle gerçek maliyetleri üzerinden ödenmeleri sağlanmıştır.
(1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)
2- Süt ve süt ürünlerinin pazarlanabilmesi ve süt fiyatına getirilen iyileştirmenin tüketiciye indirim olarak yansıtılması için, çiğ soğuk inek sütünün imalat sanayiine satış fiyatı 1.99 TL yerine 1.87 TL olarak yeniden düzenlenmiştir. 
(1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)
3- Küçükbaş hayvan başına 80 kg hibe arpa desteği sağlanmış olup, ilk 30 kg kısmın dağıtımına başlanmıştır. 
4- Karma hayvan yemi ithalatı Hayvancılık Dairesi denetimine tabi olarak serbest bırakılacak.
5- Hayvan besleme giderlerinin aşağıya çekilebilmesi için Hayvancılık Dairesi tarafından farklı rasyonlar hazırlanarak kullanımı sağlanacak.
6- Toprak Ürünleri Kurumu’nun tüketiciye sunulacak etin, hayvancılarımızdan aracısız ve piyasa koşullarından daha ucuz temin etmelerine olanak sağlayacak uygulamaya geçilecek, hijyenik koşullarda kesiminin yapılması ve fiyat denetimi altında satışa arz edilmesi sağlanacak. 
7- 1 Eylül, 2018 itibarıyla yürürlüğe giren arpa fiyatları geçerlidir.”

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KKTC
109 Kez Görüntülendi.
Özersay'dan 5'li konferans uyarısı
Türkiye
949 Kez Görüntülendi.
Katliam gibi kaza!
Güney Kıbrıs
1588 Kez Görüntülendi.
Eylem için 20 Temmuz'u seçtiler
Güney Kıbrıs
963 Kez Görüntülendi.
Rumlardan "Türkleri kurşuna dizdik" itirafı
Türkiye
71 Kez Görüntülendi.
Kıbrıs Gazisi başında kalpağıyla o günleri anlattı
Türkiye
113 Kez Görüntülendi.
Bayram Başçavuş Kıbrıs'ta şehit düştüğünde çocukları 15 aylık ve 2 yaşındaydı
KKTC
109 Kez Görüntülendi.
29 yaşında yaşamına son verdi
KKTC
101 Kez Görüntülendi.
Resmi imzalar sonunda atıldı
KKTC
116 Kez Görüntülendi.
Ehliyeti olup Türkiye'ye giden herkesi ilgilendiriyor
KKTC
72 Kez Görüntülendi.
Türk Yıldızları Kıbrıslı Türkleri Selamladı