Kategoriler

Şahali varılan mutabakat metnini açıkladı

Hayvancılar Birliği ile uzlaşıya varılmasının ardından Tarım ve Doğal Kaynak Erkut Şahali sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Şahali karşılıklı uzlaşı arayışımız sonuç verdi ve hayvancılarımızla toplumsal çıkarları gözeten bir orta yolda buluşmayı başardık dedi.

Şahali açıklamasında şöyle dedi;

"Bir haftadan beridir devam eden görüşmelerimizde, karşılıklı uzlaşı arayışımız sonuç verdi ve hayvancılarımızla toplumsal çıkarları gözeten bir orta yolda buluşmayı başardık. Bizlerin de amacı onlar gibi, tarımsal üretimin devamı ve ekonomimize sağladığı katkının artırılmasıdır. 
Eylemlilik sürecinde kamu düzeninin korunması, hem eylemciler, hem de eyleme muhatap olanlar için kaçınılmaz bir sorumluluk, güvenlik güçleri içinse elzem bir görevdir. 
Bizler bu süreçte, devlet adına üstlendiğimiz görevin gerektirdiği sorumluluk, kararlılık ve soğukkanlılıkla hareket etmeye özen gösterdik. Yaşanan istenmeyen olaylarda zarar görenlere geçmiş olsun der, tekrarının olmamasını dilerim. 
Görevinin gereğini yerine getirme gayreti içinde olan güvenlik güçlerine teşekkür eder, benzer durumlarda bir kez daha kimsenin can ya da mal güvenliği endişesi hissetmemesi temennimin altını çizmek istiyorum. 
Halkımızın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı aşabilmesi için bizler diyalog kapıları ardına kadar açık kalmak kaydıyla, tüm kapasitemizle çalışmaya devam edeceğiz ve bu günlerin en az hasarla atlatabilmesi en büyük dileğimizdir. 
Gelinen sonuç aşağıdaki şekildedir...

1- Çiğ soğuk inek sütü fiyatı 1.80₺ olarak son Bakanlar Kurulu kararındaki esaslar geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Buna ek olarak litre başına 1₺ maliyet destek primi ödenerek, Hayvan üreticilerimize 1.80+1= 2.80₺/litre ödeme yapılmak suretiyle gerçek maliyetleri üzerinden ödenmeleri sağlanmıştır.
(1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)

2- Süt ve süt ürünlerinin pazarlanabilmesi ve süt fiyatına getirilen iyileştirmenin tüketiciye zam olarak yansıtılmaması açısından, çiğ soğuk inek sütünün imalat sanayiine satış fiyatı 1.99₺ yerine 1.87₺ olarak yeniden düzenlenmiştir. 
(1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)

3- Küçükbaş hayvan başına 80 kg hibe desteği sağlanmış olup ilk 30 kg kısmın dağıtımına başlanmıştır.

4- Karma hayvan yemi ithalatı Hayvancılık Dairesi denetimine tabi olarak serbest bırakılacak.

5- Hayvan besleme giderlerinin aşağıya çekilebilmesi için Hayvancılık Dairesi tarafından farklı rasyonlar hazırlanarak kullanımı sağlanacak.

6- Toprak Ürünleri Kurumu’nun tüketiciye sunulacak etin, hayvancılarımızdan aracısız ve piyasa koşullarından daha ucuz temin etmelerine olanak sağlayacak uygulamaya geçilecek, hijyenik koşullarda kesiminin yapılması ve fiyat denetimi altında satışa arz edilmesi sağlanacak.

7- 1 Eylül, 2018 itibarıyla yürürlüğe giren arpa fiyatları geçerlidir."

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KKTC
28 Kez Görüntülendi.
Arıklı: “Kıb-Tek Cumhuriyetiyle Mücadelede Hükümete Desteğimiz Tamdır”
KKTC
21 Kez Görüntülendi.
KKTC Ülkü Ocakları, Dışişleri Bakanı Özersay’a Yapılan Saldırıyı Kınadı
KKTC
34 Kez Görüntülendi.
EL-SEN Yönetim Kurulu yarın yapacağı grevi askıya aldı.
Dünya
108 Kez Görüntülendi.
Kıbrıslı Türklerin vatandaşlık konusu BM toplantısında konuşuldu
KKTC
74 Kez Görüntülendi.
“Bakan’ın Toplu İş Sözleşmesinin İmzalandığından Haberi Yoktu”
KKTC
108 Kez Görüntülendi.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Yarın Toplanacak
KKTC
222 Kez Görüntülendi.
Polisten Uyarı... Avtepe - Kuruova Anayolunda Kaya Parçası
KKTC
350 Kez Görüntülendi.
Özsakin'e otopsi yapılacak
KKTC
1149 Kez Görüntülendi.
KKTC’de yakalanan İki FETÖ’cü Türkiye’ye teslim edildi
KKTC
2315 Kez Görüntülendi.
Gece kulübü işletmecisi ölü bulundu!