Yeni Kabinede daha fazla kadın ve teknokrat var

Yeni Kabinede daha fazla kadın ve teknokrat var
Güney Kıbrıs’ta dün açıklanan yeni kabineyle ilgili haberler bugünkü gazetelerde değişik ayrıntılarla yer aldı.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Viktoras Papadopulos tarafından açıklanan yeni bakanlar kurulunda, daha fazla kadın ile teknokratın yer aldığına dikkati çekti, yeni bakanları ve özgeçmişlerini de özetle şu şekilde aktardı:

“Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis. 1973 yılında Yeroşibu’da doğdu. City University of New York’ta, Siyasi Bilimler, Ekonomi, Bizans ve Çağdaş Yunan Bilimleri eğitimi aldı. 2003’de Atina Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 1999’dan beri diplomatik hizmetler üyesidir.

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis. 1972 yılında Lefkoşa’da doğdu. İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi eğitimi aldı. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında DİSİ’den Milletvekili olarak seçildi ve Maliye Bakanlığı görevine atandı.

İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis. 1974 yılında Lefkoşa’da doğdu. Nottingham Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi aldı, daha sonra Londra’da siyasi ekonomi üzerine yüksek lisans yaptı. Kıbrıs’ın AB’ye katılım müzakerelerinde çalıştı. Başkanlık Müsteşarı olarak görev yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.

Savunma Bakanı Savvas Angelidis. 1974 yılında doğdu. İngiltere’de hukuk eğitimi aldı. 1997 yılından beri avukatlık mesleğini ifa ediyor ve Frederick Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Hambiauris. 1963 yılında Baf’ta doğdu. Kıbrıs Eğitim Koleji’nde öğretmenlik eğitimi aldı ve gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yüksel lisans çalışmaları yaptı. 32 yıl boyunca kamuda öğretmenlik, müdür muavinliği, müdürlük gibi görevler yaptı.

Ulaştırma, İletişim ve Bayındırlık Bakanı Vasiliki Anastasiadu. 1958 yılında doğdu. Atina Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı ve Leicester Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. 1983 yılında Meclis’e Komite Sekreteri olarak atandı, 2013 yılında da Meclis Genel Müdürü görevine getirildi.

Enerji, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis. 1970 yılında Lefkoşa’da doğdu. Keele Üniversitesi’nde matematik ve bilgi teknolojileri eğitimi aldı. Colorado Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. 2013 yılında Enerji Bakanlığı görevine getirildi.

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Tarımsal Kalkınma Bakanı Kostas Kadis. 1967 yılında Lefkoşa’da doğdu. Atina Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi aldı. Aynı üniversitede master ve doktora eğitimini tamamladı. 2007-2008 yılları arasında sağlık bakanlığı, 2014 yılından itibaren de eğitim bakanı olarak görev yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeta Emilianidu. Lefkoşa’da doğdu. Selanik’teki Aristotelio Üniversitesi’nde hukuk okudu. Cyprus Institute of Marketing’den işletmecilik diploması aldı. 2001’den 2010’a kadar Katma Değer Vergisi ve Gümrük Dairesi Müdürlüğü yaptı. 2010-2013 yılları arasında Çalışma Bakanlığı Genel Müdürlüğü görevinden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu. 1969 yılında doğdu. Gloria Jeans Coffe isim hakkını kullanan C.C. Coffee Company şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Cornell University ve SC Johnson Business School’da lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı.

Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau. 1963 yılında Yeri’de doğdu. Selamik’teki Aristotelio Üniversitesi’nde hukuk okudu ve Londra’da yüksek lisans yaptı. 1989’dan 2013 yılına kadar avukatlık görevini ifa etti. 2001 yılının Mayıs ayında milletvekili seçildi, 2013 yılında Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı oldu.”

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hükümette görev alacak diğer isimleri ise şöyle belirledi:

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Denizcilik Müsteşarı Nataşa Pilidu, Başkanlık Müsteşarı Vasilis Palmas, Başkanlık Ofisi Müdürü Petros Dimitriu, Hükümet Sözcü Yardımcısı Klelia Vasiliu, Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu, Çevre Komiseri İoanna Panayotu, Gönüllülükten Sorumlu Komiser Yannis Yannakis ve Cinsiyet Eşitliği Komiseri İosifina Andoniu.

Gazete, yeni kabine oluşumunda, daha önceki dönemlere kıyasla daha fazla kadının yer aldığına dikkati çekerken, 6 bakanlıkta yeni isimlerin görev yaptığını, 5 bakanlığın ise mevcut isimlerle devam ettiğini yazdı.

Haberde, yeni kabinenin 1 Mart’ta yemin ederek göreve başlayacağı da belirtildi.

 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18