Vasiliko'ya 62 tanklık rezerv akaryakıt parkı

Vasiliko'ya 62 tanklık rezerv akaryakıt parkı
banner23

Avrupa Yatırım Bankası ile 35 milyon Euro'luk kredi anlaşması imzalandıAvrupa  Yatırım Bankası ile Rum Petrol Rezervi Yönetim Örgütü (KODAP) arasında, Vasiliko bölgesine özel rezerv petrol depolama terminali kurulması için 35 milyon Euro’luk kredi için anlaşma imzalandı.


Fileleftheros “KODAP Juncker’in Planıyla İlerliyor” başlıklı haberinde, bu kredi ile AB’nin öngörmekte olduğu, acil durumlar için akaryakıt rezervi bulundurulması için 2017 sonuna kadar tamamlanması gereken, kendi akaryakıt tankı parkı kurma projesinin, birkaç ay gecikmeyle  ilerleyeceğini yazdı.


Habere göre, KODAP’ın özel  terminali, Vasiliko Enerji Merkezi’nde inşa edilecek. Bu aşamada toplam 200 bin metreküp  kapasiteli 6 akaryakıt tankı, borular ve pompa istasyonu, yangın söndürme ve koruma sistemi, idari yapılardan oluşacak. İnşaatın 2018 içerisinde başlaması ve toplam maliyetinin 50 milyon Euro olması bekleniyor.


Gazete, haberinin “Önce 6, Sonra 11 Tank… Toplamda 62 Akaryakıt Tankı Olacak” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise, Vasiliko’da çimento fabrikası ile Vasiliko deresi arasındaki alanda inşa edilecek parkta iki aşamada toplam 11 akaryakıt tankı inşa edileceğini, bunların her birinin 22 metre uzunluğunda ve 43’er bin metreküp hacminde olacağını kaydetti.


Habere göre, kredi anlaşmasında da ifade edildiği üzere ilk etapta 6 tank inşa edilecek. Hollanda merkezli  küresel petrol terminal şirketi VTTV’e ait terminaldekiler de dahil olmak üzere Vasiliko Enerji Merkezi’nde toplam 62 akaryakıt tankı olması planlanıyor. Bu sayıya Rum Elektrik İdaresi’ne (AİK) ait olanlar dahil değil.

VTTV terminalinde halen 545 bin metreküp hacminde 28  akaryakıt tankı var. VTTV terminalinin arkasındaki Yunan Petrolleri terminaline de 33,5 milyon Euro yatırımla 12 akaryakıt tankı, iki de asfalt tankı inşa edilmesi planlanıyor.  Petrolina’nın  akaryakıt terminali de tamamlandığında, 430 bin metreküp kapasiteli 11 akaryakıt tankı olacak.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18