UNFICYP raporu onaylandı

UNFICYP raporu onaylandı
banner23
Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü UNFICYP’in görev süresi dün uzatıldı.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, BM Barış Gücü UNFICYP’in görev süresinin dün gerçekleştirilen BM Güvenlik Konseyi toplantısında altı ay daha uzatıldığını yazdılar.

Gazete, Güvenlik Konseyi’nin UNFICYP raporunda ayrıca, BM Genel Sekreteri’ne, Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına ilişkin ilerleme raporunu en geç 15 Haziran 2018 tarihine kadar sunması çağrısında bulunduğuna dikkat çekti.

Rum BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kornilios Korniliu dünkü oylama sonrasında gazeteye yaptığı açıklamada, “söz konusu tarihin şans eseri olmadığını ve BM’nin müzakere sürecini en kısa sürede başlatmak ve yaz ayları başında yeni bir konferansın toplanması yönündeki hedefi çerçevesinde belirlendiğini” iddia etti.

Korniliu, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu raporunu, bir sonraki UNFICYP raporundan önce sunmasının da talep edildiğini belirterek BM’nin “Türkiye’deki seçimler öncesinde bir fırsat penceresi gördüğü” iddiasında bulundu.

Gazete, BM çevrelerinden ulaşan bilgilere göre, hedefin “ilk olarak temel maddeler üzerinde bir stratejik anlaşma imzalanması ve 2018 yılı sonuna kadar da perdenin kapanması” olduğunu savundu.

Haberde UNFICYP raporuna ayrıntılı şekilde de yer veridi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: “UNFICYP – Teşviklerle Yineleme”.

Haravgi: “Statüko Sürdürülebilir Değil – Güvenlik Konseyi Tarafları Kıbrıs Sorununun Çözümüne Olan Taahhütlerini Yinelemeye Çağırıyor”.

Alithia: “UNFICYP’in Görev Süresi Yenilendi”.
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18