Üç Rum partisi Kıbrıs sorununda karar istemiyor

DİKO, Dayanışma Hareketi ve ELAM, Kıbrıs Rum tarafı için zararlı olacağı gerekçesiyle Kıbrıs sorununda karar alınmamasını istiyor.

Üç Rum partisi Kıbrıs sorununda karar istemiyor
banner23

Üç Rum siyasi parti, Kıbrıs Rum tarafı için zararlı olacağı gerekçesiyle Kıbrıs sorununda karar alınmamasını istiyor.

Rum basını, DİKO ve Dayanışma Hareketi’nin, Guterres Çerçevesi ile ilgili açıklaması yüzünden Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’i hedef tahtasına oturttuklarını yazdı.

Buna göre, DİKO, Anastasiadis’in Guterres Çerçevesi’nin referans şartlarına dahil edilmesi konusunda taviz verdiğini ve Hristodulidis’in bunu örtmeye çalıştığını iddia ediyor.

Dayanışma Hareketi de, baştan beri referans şartlarının dayanacağı üç ana bacağa dair ciddi endişeler bulunduğunu ve şu ana kadar varılan yakınlaşmaların hiçbir yere listelenmemesinin de soru işareti yarattığını savunuyor.

ELAM ise “Hükümet  ‘akılcı’ ve ’yaratıcı’ önerilerde bulunmadan, denizde ve karadaki Türk yayılmacılığı devam ettiği sürece müzakereyi kabul etmeyeceğinde kat’i olmalıydı.  Bunun yerine tamamen tersini yapıyor çünkü referans şartlarında mutabakat çabası yeni korkunç tavizlere yolu açar” görüşünü ortaya koydu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18