banner38

'TÜRKİYE'YE KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK'

banner32

'TÜRKİYE'YE KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK'
banner41
banner37
banner23
Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye tarafından hidrokarbonlar konusunda sıcak bir olay yaratılması olasılığıyla ilgili olarak, hükümetlerinin enerji programının, uluslararası hukuka dayandığını ve Ankara’nın iddia ettiği gibi Kıbrıslı Rumların tekelinde olmadığını söyledi.

Anastasiadis Kıbrıs’ın doğal zenginliğinin devletin yetkisinde olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda, yönetiminin federal devlete ait olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı, gelir ve fayda olduğu zaman, federal devletin vatandaşlarının tümünün, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler’in bunlardan faydalanacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, enerji devi şirketlerin son yıllarda “Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde” ortak sayıldığını ve bu tür büyük şirketlerin bulunduğu devletlerle uzlaşı ve işbirliği yapıldığını ifade etti.

Anastasiadis, Türkiye’nin şimdiye kadar yaptığı keyfi hareketler, saldırganlıklar ve yasa dışı eylemler hakkında Avrupa Konseyi’nde kınama bulunduğunu ayrıca Birleşik Devletler ve Rusya’nın da Güney Kıbrıs’ın egemenlik haklarından yana görüş bildirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Lefkoşa’nın olayları yakından takip ettiği ve Ankara’nın tehditkar açıklamalarına ve diğer faaliyetlerine karşı gerekli önlemleri aldığı konusunda güvence verdi.
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3