Saipem 12000 'Supia' hedefinde

Saipem 12000 'Supia' hedefinde

Lakkotripis "Supia hedefindeki sondaj yüksek riske sahip"


 

Saipem 12000 isimli sondaj gemisinin dün “Supia” hedefine gittiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Saipem 12000, Supia Hedefinde” başlıklı haberinde, “Kalipso” isimli sondaj noktasından dün gece erken saatlerde hareket etmeye başlayan sondaj gemisinin, “Supia” hedefine gittiğini yazdı.

Sondaj gemisinin doğrudan 3’üncü parseldeki hedefe ilerlediğini kaydeden gazete, gemiye özel destek gemilerinden “Vos Prudence”un eşlik ettiğini belirtti.

Haberinde, “Supia” hedefindeki sondajın iki önemli özelliğe sahip olduğunu kaydeden gazete, sondajın, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde tamamlanmış önceki altı sondajdan farklı olarak, Güney Kıbrıs kıyılarından daha yakın olduğunu kaydetti.

Gazete, ikinci özelliğin ise, önceki sondajlara göre, çok daha sığ sularda yapılacak olmasına olduğuna işaret etti.

Supia hedefinde yapılacak bir keşfin, bölgede bir dizi başka ek hedef ve yatak aranmasına yol açacağını da belirten gazete, “eldeki bilgilerin”, Supia hedefiyle ilgili beklentilerin büyük bir yatakla ilgili olmadığına dikkati çekti.

Öte yandan gazete, Lübnan Barış Gücü’ne katılan Brezilya’nın CV Barroso isimli savaş gemisinin, “Türk Navtex’leri ve diğer bazı eylemlerden bağımsız olarak”, uzun saatler boyunca Supia hedefi bölgesinde bulunduğunu da ekledi.

Lakkotripis "Supia hedefindeki sondaj yüksek riske sahip"

Alithia gazetesinin haberine göre, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’ten, ENI şirketinin 3’üncü parseldeki “Supia” hedefinde yapacağı sondajın gerçekleştirileceği bölgedeki Türk savaş gemileri varlığını yorumlaması istendi.

Lakkotripis açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki ileri sürülen Türk meydan okumalarının göğüslenmesine yönelik olarak, şirketler ve şirketlerin gelmekte olduğu devletlerin, Güney Kıbrıs’ın tarafında olduğunu öne sürdü

Supia hedefindeki sondajı yüksek riske sahip bir sondaj olarak niteleyen Lakkotripis, buna gerekçe olarak ise, jeolojik tabakaların genç (yeni) olduğu bir bölgede, MEB içerisinde benzer tipte bir sondaj yapılmamış olmasını gösterdi.

Başarılı olması halinde, büyük perspektiflere sahip yeni bir jeolojik model açılacağını dile getiren Lakkotripis, 6’ncı parseldeki doğal gaz keşfine de değinerek, oranlarla ilgili daha net şeyler söyleyebilmeleri için şirketin analizlerinin birkaç hafta içerisinde tamamlanacağını ifade etti.

Gazeteye göre, Lakkotripis, buna paralel olarak, Amerikan Exxon Mobil şirketi tarafından 10’uncu parselde yapılacak sondajla ilgili bilgilerin büyük beklentilerden söz ettiğini de ekledi.

Öte yandan Politis gazetesi, “Kalipso Orta Çaplı Mı?- Lakkotripis, Bulutlarda Uçanları Yere İndirdi” başlıklı haberinde, ENI şirketinin 6’ıncı parselde bulunan Kalipso hedefindeki keşfiyle ilgili basında yer alan bilgi ve haberleri yorumlayan Lakkotripis’in “hiçbir zaman 2 veya 3 Afrodit’ten söz etmedik” şeklindeki sözlerine yer verdi.

Gazeteye göre, Lakkotripis açıklamasında, ENI şirketinin Kalipso hedefindeki bulgularla ilgili olarak önümüzdeki haftalarda yapacağı araştırma ve analizlerden, ortaya sürprizler çıkmasının beklenmediğini de söyledi.

Kendisi veya şirketin Mısır MEB’indeki Zohr yatağındakilere benzer jeolojik özelliklerden bahsettiklerinde, Kalipso hedefinde, Zohr yatağındaki oranlara yakın oranlar bulunduğundan söz etmediklerini izah eden Lakkotripis, genel hatlarıyla, aynı jeolojik yapının varlığından söz ettiklerine dikkati çekti.

Kalipso hedefiyle ilgili olarak, hükümet açısından hiçbir zaman “2 veya 3 Afrodit beklentisi olmadığını” da ifade eden Lakkotripis, yapılan araştırmalar temelinde, Kalipso hedefindeki yapının büyüklüğünü ve bunun büyük olmadığını bildiklerini ekledi.

Sondaj gemisi taciz edildi iddiası

 

Öte yandan gazete, “Sondaj Platformunu Taciz Ettiler” başlıklı haberinde, Saipem 12000 sondaj gemisinin dün akşamüzeri Greko Burnu açıklarında, Türk savaş gemileri tarafından taciz edildiğini iddia etti.

Gazete, “Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisindeki bir tatbikata katılan üç Türk savaş gemisinin, Türklerin deniz tatbikatı alanında bulundukları iddiasıyla, sondaj gemisinin kaptanını rotasını değiştirmeye ve 3’üncü parsel içerisinde kalmamaya çağırdığını” ileri sürdü.

Haberde, Türkiye’nin söz konusu bölgedeki tatbikat için Navtex yayımladığını, “Kıbrıs Cumhuriyeti” tarafından da bir karşı Navtex yayımlandığı belirtildi.

Sondaj gemisinin yoluna devam ettiğini ve Supia hedefindeki sondaj noktasına 15 deniz mili mesafede motorlarını durdurduğunu kaydeden gazete, Rum hükümet kaynaklarına dayanarak, Güney Kıbrıs’taki İtalyan Büyükelçiliği ile İtalyan Dışişleri Bakanlığı’nın durumdan haberdar edildiğini ifade etti.

Gazete, sondaj gemisinin kaptanının, bölgeyi terk etmemesi konusunda ENI şirketinden direktif aldığını da ekledi.

Haber Alithia’da ise “Türkler Saipem 12000’i Taciz Ettiler” başlığıyla yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18