Rumlar Maraş'a girmeye hazır olduklarını açıkladı

Rumlar Maraş'a girmeye hazır olduklarını açıkladı
banner23

Güney Kıbrıs’taki, Maraş’ın Master Planı’na ilişkin Yeniden İnşa ve Yeniden Yerleşime Açma Konseyi’nin (ETEC) Başkanı Nikos Mesaritis, uzmanların,  Maraş’a girmeye hazır olduğunu savundu. 

Haravgi gazetesine özel açıklama yapan Mesaritis, Konsey’in, inşaatları denetleyecek 3 kişilik grubun organize edilebilmesi amacıyla, geçtiğimiz Aralık ayından itibaren, Maraş şehrinin açılması halinde yapıların güvenliğinin kontrolü ve bunların listeye alınması için mimarların, inşaat mühendislerinin ve aktivistlerin eğitimi ve bir araya toplanması amacıyla  seminer düzenlediklerini ifade etti. 

Mesaritis, seminerleri, 40 Kıbrıslı Türkün izlediğini, bununla birlikte Konsey tarafından yapılan planlamanın KKTC’deki mühendislere sunulmasıyla eğitime devam edildiğini belirtti. 
Konsey’in talebinin, inşaat mühendislerinin ve mimarların kapalı Maraş bölgesine girişine izin verilmesi olduğunu ifade eden

Mesaritis, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan uzmanlar ve mühendisler grubunun, Maraş’a girmesi için ilerlemeye hazır olduklarını; Maraş’a dünya çapında bilimsel mirasının durumuna ilişkin bilgi toplamak adına, atölye olarak bunu değerlendirmek için  girmek istediklerini savundu. 
Mesaritis, bu amaç için BM’nin liderlere yardımcı olması gerektiğini de söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18