Rumlar Ekim Ayında Kapıların Açılması İçin Hazırlıkları Tamamlıyor

Kıbrıs Rum tarafı, ekim ayı başlarında Derinya ve Lefke barikatlarının açılmasına hazır olacak. Kıbrıs Rum basınına göre Lefke’de yapılan çalışmaların ay sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

Rumlar Ekim Ayında Kapıların Açılması İçin Hazırlıkları Tamamlıyor
banner23

Aynı haberde, iki kapının açılışı konusunun Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in 28 Eylül’de New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde ele alınması bekleniyor.

Kıbrıs Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ve Kapıların Açılması Teknik Komitesi Başkanı Sotos Zakheos, bayındırlık dairesi ve teknisyenleri, çarşamba günü Lefke barikatı bölgesini ziyaret ederek  çalışmaları incelediler.

Kapılardan geçenlerin pasaport kontrollerinin yapılacağı alanların hazır olduğu, asfaltlama çalışmalarının yapıldığı, çalışmaların ilerletildiği belirtilirken,Türk tarafındaki bölgelerde kontrol alanlarının henüz yapılmadığı açıklandı. Rum bölgelerinde, kapıların açılması için Lefke bölgesindeki çalışmaların önümüzdeki on gün içinde tamamlanacağı ve teknik açıdan Kıbrıs Rum tarafının her iki kapıyıda da açmaya hazır olacağı vurgulandı.

Lefke kapısının açılış hazırlıkları konusu perşembe günü Mavroyannis ve Zakheos’un Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetkili hizmetlerin temsilcileriyle gerçekleştirecekleri görüşmede ele alınacak.
Aynı kaynağa göre, Derinya kapısı ile ilgili olarak, Kıbrıs Rum tarafı buna hazır; ancak geriye, hala daha bölgede bulunan ve ayrılmayan Türk askerine ait mevzilerin kaldırılması kalıyor.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18