Rum lider İsrail ile ağırlıklı olarak enerji ve savunma konularını ele aldı

banner32

Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Güney Kıbrıs ve İsrail'in ilişkilerini daha da geliştirmeye devam edeceğini, Güney Kıbrıs – Yunanistan- İsrail üçlü işbirliğinin büyük stratejik önem taşıdığını ifade etti. Üç ülke arasındaki işbirliğinin Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’in kendi hükümetleri ve insanlarının çok boyutlu işbirliği çerçevesinin uygulanması konusundaki kararlılığını yansıttığını söyledi.

Rum lider İsrail ile ağırlıklı olarak enerji ve savunma konularını ele aldı
banner23

Güney Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkilerin yüksek bir seviyede bulunduğunu ifade eden Anastasiades, iki ülkenin samimi bir siyasi diyalog sağlanması konusunda arzulu olduğunu belirtti.
 
Anastasiades, İsrail ikili ilişkilerinin güçlenmesi amacıyla ortak bir şekilde çalışıldığını ifade ederek özellikle enerji, savunma, telekomünikasyon, sağlık, turizm, kültür, teknoloji ve yenilik alanlarında daha güçlü işbirliği sağlanmasına önem verildiğini söyledi.
 
Anastasiades’in konuşması perşembe akşamı Larnaka’da Yahudi Toplum Merkezi ve Kıbrıs Yahudi Holokost Müzesi’nin açılış töreninde Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis tarafından okundu.
 
Törene, Ulaştırma Bakanı Vasilisi Anastasiadou ve Savunma Bakanı Savvas Aggelides de katıldı.
 
Güney Kıbrıs ve İsrail arasında tarihi güçlü bir dostluk ilişkisi sağlandığını ifade eden Nikos Anastasiades, ülkelerinde ikamet eden Yahudilerin önemli katkısına değindi

 İsrail ilişkilerine önem verdiğini ifade eden Anastasiades söz konusu ilişkilerin bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması için önemli olduğunu vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı, İsrail’in Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmaları daima destekleyen ülkelerden olduğuna işaret etti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18