Rum Hükümeti'nden Şener Levent'e destek

Rum Hükümeti'nden Şener Levent'e destek

Rum yönetimi Ankara’da açılan Afrika Gazetesi’yle ilgili davalar konusunda Şener Levent ve arkadaşlarına destek olacaklarını açıkladı. Rum hükümet sözcüsü Prodromu “AGİT’te ve diğer platformlarda bu konuyu gündeme taşıyacağız” diye konuştu.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Afrika Gazetesi ve gazeteciler Şener Levent ile Ali Osman Tabak hakkında dava açtı. Açılan davalara gerekçe olarak 21 Ocak 2018 tarihli Afrika Gazetesi’nin “Türkiye’den bir İşgal Hareketi Daha”  adlı manşeti gösterildi.


Bir diğer dava ise Şener Levent’in 1 Ocak tarihli “Zorba the Cypriot” başlıklı makalesinden dolayı dosyalandı.


Davalar her iki gazeteciye de tebliğ edildi ancak Şener Levent  ifade vermeyi reddetti. Levent “bu davalarda suçlu olduğumuza inanmıyorum. Suçsuzuz. Suçsuz olduğumuz için savunma yapmayı gereksiz buluyorum ve davaları kabul etmiyorum” dedi.


Prodromu: “Şener Levent’in yanındayız”


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Afrika Gazetesi arasında yaşanan bu gerilim Güney Kıbrıs’a da yansıdı.


Rum Kathimerini gazetesine konuşan Şener Levent, Güney Kıbrıs hükümetinden yardım istedi. Anastasiadis hükümetine ve Brüksel’e müdahale etmeleri için destek çağrısında bulunan Afrika Gazete’si genel yayın yönetmeni Şener Levent’in çağrısı olumlu yankı buldu.


Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, hükümetlerinin Türkiye’de yargılanma ve mahkum edilme tehlikesi bulunan Şener Levent’i ve iş arkadaşlarını destekleyeceğini açıkladı.


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde çaba ortaya konacağını belirten Prodromu, yaşananların son derece endişe verici olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18