banner38

Nikos’u topa tuttular!

banner32

Güney Kıbrıs yönetimlerinde önemli görevler üstlenen 2 eski siyasetçi Kasulides ve Markides GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis’in son dönem politikalarına sert eleştirilerde bulundu. 

Nikos’u topa tuttular!
banner37
banner23

Güney Kıbrıs yönetimlerinde önemli görevler üstlenen 2 eski siyasetçi Kasulides ve Markides GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis’in son dönem politikalarına sert eleştirilerde bulundu. 

“Çözüm bulmamız yetmez, uygulamak için Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birbirine güvenmesi lazım” diyen GKRY eski Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulides olguların statik olmadığını o nedenle çözümsüzlük halinde oldukları gibi kalmayacaklarını, iki devlet yoluna girileceğini kaydetti.

Kasulides, Alithia gazetesine verdiği özel söyleşide, müzakere ve anlaşma yolunun yeniden açılmasının zaruri ön şart olduğuna vurgu yaptı, “çözümsüzlük halinde olduğumuz gibi kalmayacağız çünkü olgular statik kalmayacak ve iki devlet yoluna gireceğiz” uyarısında bulundu.

Kasulides müzakerelerin yeniden başlama ve müzakereler aracılığıyla nihai bir anlaşmaya varılma yolunun yeniden açılması için belirleyici unsurun her iki tarafın da Guterres Çerçevesi’nin 6 maddesini net şekilde taahhüt etmesi olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici danışmanı Jane Holl Lute’un referans şartları aracılığıyla netleştirmeye çalışacağı ana meselelerden birinin de Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının Guterres Çerçevesi’ni taahhüt etmeleri ve çerçevenin 6 noktasını her ikisinin de aynı şekilde mi yorumladığının netleştirilmesi olduğunu belirtti.

Kasulidis, Lute’un buna ilaveten, bugüne kadar uzlaşılanların yeniden teyit edilmesine ve diplomatik dilde “the way forword” denilen, müzakerelerin nasıl ilerleyeceğine dair bir anlaşma elde etmeye çalışacağı kanaatini ortaya koydu. Eski bakan, Kıbrıs sorununda olumlu bir gelişmenin, BM Genel Sekreteri’nin, referans şartlarıyla ilgili çabaların sonucu temelinde vereceği karara bağlı olduğuna da dikkat çekti.

Markides’e göre Nato Garantörlüğü Fiyasko

Rum eski Başsavcı ve Müzakere Grubu eski üyelerinden ancak 2016’da gruptan ayrılan Alekos Markides, “NATO, üyesini üyesine karşı garanti etmez” diyerek, çözüm sonrasında Kıbrıs’ta güvenliğin NATO’nun müdahalesiyle çözülmesi beklentilerine noktayı koydu.

Markides, haftalık Kathimerini’ye verdiği ve gazetenin dünkü sayısında “AKEL çözümü kabul etmezse plan geçmez” başlığıyla aktardığı söyleşisinde, “NATO, üyesini üyesine karşı garanti etmez” dedi ve şu görüşü savundu:

“Bu, Türkiye-Yunanistan arasındaki savaş ihtimali hakkında defalarca dile getirildi. Önlemeye çalışmak başka, garanti etmek başka şeyi. Garanti etmek ne demek? Bunun ötesinde, AKEL çözüm şekline uymazsa planın asla olası bir referandumdan geçmeyeceği de görmezden gelinmemeli.” 

Son dönemde Rum tarafında yer alan tartışmaların yanlışlığına vurgu yapan Markides, bunun yalnız Kıbrıs Türk ve Rum toplumları arasındakini değil, Rum siyasi güçleri, özellikle de “mümkün olan tek çözüm şekli olan iki bölgeli iki toplumlu federasyonu savunan siyasi güçler” arasındaki uçurumu büyüttüğünü söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in tartışmaya açtığı desantralize federasyona da değinen Markides, “ben, federal devletin birliği için zaruri olan yetkilerin merkezî devlette kalması, diğer yetkiler oluşturucu devletlere devredilmesi şartıyla desantralize federasyonu kabul ederim” dedi, şunları ekledi:

“Ancak Başkan’ın desantralize federasyon derken aktarılmasını istediği yetkilerin hangileri olduğunu anlamış değilim. Federasyonun komiteler vb çok üyeli organlarının azaltılmasına katılıyorum ancak bütün bunlar merkezî hükümete, Sayın Anastasiadis’in müzakerecisinin ısrarıyla yüklendi. Bunlar ortaya çıktığında Sayın Mavroyannis’e, bunca yetkinin merkeze alınma nedenini sordum, ¬Başkan’ın emri’ cevabını aldım.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3