MISIR'IN GÜNEY KIBRIS BÜYÜKELÇİSİ'NDEN TÜRKİYE'YE TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

MISIR'IN GÜNEY KIBRIS BÜYÜKELÇİSİ'NDEN TÜRKİYE'YE TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA
banner23
Güney Kıbrıs’ta düzenlenen Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar konferansında büyükelçilerin konuşmalarının ana konusu Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler ve enerji, oldu.

İsrail Büyükelçisi Sammy Revel ,Türkiye’nin sözde Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki davranışlarını kınadı; Güney Kıbrıs’ın doğal kaynaklarını araştırıp kullanma hakkı bulunduğunu söyledi; bunun kesin bir görüş olduğunu ve sorunları askeri müdahaleler olmadan çözmeyi umduklarını belirtti.

ABD Büyükelçisi Kathleen Doherty de, Kıbrıs’ın coğrafik konumunun hem bir avantaj hem de bir sıkıntı olduğuna dikkati çekti; konuşmasında enerji alanından söz ederek ABD Exxon Mobil şirketinin bu yılsonunda Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde sondaja başlayacağını hatırlattı.

Mısır Büyükelçisi Mai Taha Mohamed konuşmasında, Mısır’ın GüneyKıbrıs’ın sözde münhasır bölgesinde sondajı desteklediğini ve Türkiye’nin tacizini kınadığını belirtti; “Umarız bölgede askeri güç kullanacak noktaya gelmeyiz. Güney Kıbrıs’a her türlü yardımda bulunacağız” dedi.

Yunanistan Büyükelçisi Elias Photopoulos da, Yunanistan’ın konuyla ilgili görüşünün açık olduğunu, Lefkoşa’nın münhasır ekonomik bölgesinde her türlü hakka sahip olduğunu vurguladı.

Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Vekili Ian Whiting ise  ülkesinin Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerinden endişe duyduğunu söyledi.
Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 00:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18