Menşe ve mahreç için gerekli prosedür başlatıldı

Menşe ve mahreç için gerekli prosedür başlatıldı
banner23

Harnup, incir ve halicia peynirine de menşe adı ve mahreç işareti korumalı ürün tescili


Rum Yönetimi’nin harnup, kuru incir ve “Halicia” peyniri için “menşe adı ve mahreç işareti korumalı” ürünler olarak tescil etmek için gerekli prosedürleri başlattığı haber verildi.

Politis’in haberine göre, Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis Ekologlar Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis’in ilgili sorusuna karşılık Dillirga bölgesi kuru incir ve “halicia” peynirinin (yumuşak, delikli, tadı ekşi bir çeşit beyaz peynir) menşe adı ve mahreç işareti korumalı ürün olarak tescil edilmesi prosedürlerinin başlatıldığını açıkladı.

Haberde, Tarım Bakanlığı’ndan yetkililerin Aşağı Pirgo’ya giderek üreticilerle ilk temasları gerçekleştirdikleri, köy ihtiyar heyetinin de menşe ve mahreç işareti patenti alınması için gerekli fiziko-kimyasal ve organoleptik incelemeler için Teknik Üniversite (TEPAK) Gıda Teknolojisi öğretim üyesi Fotis Papadimas’la görüşerek incelemelere başladığı kaydedildi.

Aynı gazete Rum Tarım Bakanlığı Tarım Dairesi Müdürü Andrula Yeorgiu’yu kaynak göstererek harnup ürününün de menşei korumalı ürün veya mahreç işareti korumalı ürün olarak tescil ettirilmesinin hedeflendiğini yazdı.

Gazete Kanada ile AB arasında yapılan ve “CETA” olarak da bilinen ticari anlaşmanın, hellimin, tescil edilmeden de ihraç edilmesine yeni bir dinamik kattığını yazdı.

Gazete Kuyalis’in, AKEL Milletvekili Andreas Kavkalias’ın ilgili sorusuna karşılık “CETA tarımsal maddelerinin Kıbrıs’ı olumsuz etkilemeyecek, aksine, fayda da sağlayabilir” dediğini ve sözünü ettiği muhtemel faydaları sıraladığını yazdı.

Habere göre Kuyalis CETA’nın, hellimin Kanada’ya gümrüksüz ihracını artıracağını, tescilinin alınmasından sonra hellimin Kanada tarafından korunacak menşe isimleri listesine eklenme konusunda iyi perspektifleri olacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18