Liderler arasındaki yemeğin konusu...

Liderler arasındaki yemeğin konusu...

 “Suçlama Oyunu ve Özellikle Doğal Gazla Akşam Yemeği”


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında gerçekleşmesi beklenen sosyal içerikli akşam yemeğiyle ilgili haberler bugünkü Rum basınına da konu oldu.

Kathimerini gazetesi “Suçlama Oyunu ve Özellikle Doğal Gazla Akşam Yemeği” başlığıyla yayımladığı haberinde, olası Akıncı-Anastasiadis yemeğine ilişkin çeşitli senaryoya yer verildi.

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis tarafından siyasi aşamada hazırlık yapılmazsa, yemekte bulunmasının yanlış olabileceği yorumunda bulunan gazete, Rum başkanın Akıncı’yla akşam yemeğinde bir araya gelmesinin basit bir adım olmadığına işaret ederek, “Akıncı, Türkiye’den direktifler alacak ve bizim de yanıtlara sahip olmamız gerekecek” ifadelerine yer verdi.

Yemekteki görüşmenin Kıbrıs sorunuyla sınırlı kalmasının beklenmediğini yazan gazete, Anastasiadis’in bahse geçen konularla ilgili olarak nasıl bir hazır cevaba sahip olacağının ise soru işaretlerinden biri olduğunu kaydetti. Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in yemeğe katılmadan önce görüşmenin sonunda söyleneceklere en baştan karar vermesi gerektiğini yazdı.

Gazete, yemeğin ardından yapılacak açıklama konusunda tarafların önceden hem fikir olmasının, Anastasiadis’i yanıt vermekle yükümlü olmadığı konularla ilgili tartışmanın yükünden kurtarabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteye göre, olası yemekte doğal gazın gündeme gelmesi durumunda, doğal gazın “etrafındaki” konuların ve Rum kesiminin enerji planlamalarına “dokunmayan” konuların ele alınabilinir.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın olası yemekte söyleyebileceklerine ilişkin iddialara da yer verilen haberde, Akıncı’nın, Crans Montana’da gerçekleşenler ve aklında seçimler olan Anastasiadis’in, bunun akabinde yapmadıklarıyla ilgili suçlama oyununa girebileceğini ileri sürüldü.

Kıbrıs Türk tarafının bunu yaygın olarak dile getirmekte olduğunu öne süren gazete, diğer yandan, doğal gazla ilgili gelişmelerin de “olmazsa olmaz” olarak addedildikleri iddia etti.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18