banner38

KKTC’den Japonya'ya kaçırılan kilise kapılarını Güney Kıbrıs geri aldı

banner32

Rum Ortodoks Kilisesi, KKTC tarafında bulunan bir kiliseden çalınan ahşap kapıların Japonya'da ortaya çıkmasının ardından verilen hukuki mücadeleyle geri alındığını açıkladı.

KKTC’den Japonya'ya kaçırılan kilise kapılarını Güney Kıbrıs geri aldı
banner41
banner37
banner23

Rum Ulaştırma, Haberleşme ve Çalışma Bakanı Yiannis Karousos, dini sahnelerle boyanmış, oymalı ve yaldızlı ahşap kapıların 20 yıldan uzun bir süre önce Kanazawa Sanat Koleji'nde ortaya çıktığını ve geri dönüşlerinin "uzun ve yoğun çabalar" sonucunda gerçekleştiğini söyledi.

Rum tarafı Kuzey Kıbrıs'ta bulunan Ortodoks kilisesinin kapılarının 1974'te Türkiye'nin Kıbrıs'a düzenlediği barış harekatı ertesinde çalındığını ileri sürüyor.

Rum Bakan Karousos, harekatın ardından kuzeydeki kiliselerde "kültürel soykırım" yapıldığını ileri sürerek, yüzlerce fresk, mozaik ve diğer dini eserin yağmalandığını iddia etti.

Karousos, kapıların ülkelerine geri gönderilmesinin eski eser kaçakçılarına önemli bir mesaj olduğunu belirterek “Uluslararası dolandırıcılar çetesini, (Kıbrıs) yıllar geçse de avlayacaktır, çünkü kültürel soykırım dünyanın hiçbir yerinde hoş görülemez” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3