Kımızı Pabuçlu Eylem

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren insan hakları örgütleri 19 yılda 37 kadının cinayete kurban gittiğine dikkat çekerek Rum Polis Genel Müdürlüğü önünde protesto gösterisi düzenledi.

Kımızı Pabuçlu Eylem
banner23

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren insan hakları örgütlerinden kadınlar, 2000 yılından bu yana 37 kadının şiddet, kaba kuvvet kullanılarak öldürülmesini protesto etti. Önceki gün Rum Polis Genel Müdürlüğü önünde çok sayıda kadının toplandığı belirtildi.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Lefkoşa’daki Rum Polis Genel Müdürlüğü önüne toplanan kadınların, 37 kadının kanını simgeleyen “kırmızı pabuçlarla”, kadınların öldürülmesini protesto ettiğini belirtti.

Söz konusu protestonun, geçtiğimiz günlerde eski partneri tarafından 26 yaşındaki Sofias Zinonos’un öldürülmesi nedeniyle “ne de daha az” başlığı altında yapıldığını belirten gazete, protestocular arasında erkeklerin de bulunduğunu yazdı.

Habere göre cinayet kurban giden kadınların kanını simgeleyen “kırmızı pabuçlar” ise kaldırıma dizildi.

Protesto sırasında Rum Polis Genel Müdürü Kipros Mihailidis’in, kaldırıma gelerek kadınlarla ve örgütlerin temsilcileriyle konuştuğunu yazan gazete, Polis Genel Müdürü’nün, yeterli korumanın sağlanması amacıyla boşlukların ve eksikliklerin giderilmesi için her türlü çabayı sarf edecekleri yönünde söz verdiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18