banner38

Kıbrıs'ın güneyinde haziran ortasına kadar nüfusun yüzde 70’inin aşılanması hedefleniyor

banner32

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, haziran ayının ortasına kadar nüfusun yüzde 70'inin aşılanacağını söyledi.

Kıbrıs'ın güneyinde haziran ortasına kadar nüfusun yüzde 70’inin aşılanması hedefleniyor
banner41
banner37
banner23

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, haziran ortasına kadar 500 ile 550 bin kişinin yani nüfusun yüzde 70’in aşılanmış olacağını, nisan sonuna kadar aşılama çalışmalarının artarak 350 bin kişiyi kapsayacağını duyurdu.

Kısıtlama tedbirlerin gevşetilmesi konusunda Rum Bakanlar Kurulu’nun kararlarını basına açıklaması sırasında konuşan Sağlık Bakanı, o zamana kadar, en az nisan ortalarına kadar tüm koruma önlemlerinin alınması ve sağlık protokollerinin uygulanması gerektiğini vurgulayarak hükümetin “yavaş ve istikrarlı olarak ilerliyoruz” pozisyonuna sadık kaldığını söyledi.

Aşı olan kişilerin tatil için Kıbrıs’a gelmeleri olasılığı ve İsraillilerin Paskalya tatilini Kıbrıs’ta geçirmeye gösterdikleri ilgiyle ilgili basında çıkan haberler konusunda Bakan, İsrail ile yapılan anlaşmanın 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacağını söyledi ve “bu ek bir kontroldür. Diğer ülkelerle ilgili havaalanlarında geçerli olan test vesaire gibi şeyler yine geçerli olmaya devam edecek” dedi.

İsrail ile yapılan anlaşmanın aynısının Yunanistan ile de yapıldığını ve başka ülkelerin de buna yönlendirildiğini söyleyen Bakan “pratik nedenlerden dolayı Avrupa düzeyinde aşı belgesi çıkarılması konusunda anlaşmaya varılmamış olabilir ancak bazı ülkelerin bunu yapamayacağı anlamına gelmiyor” dedi. Havaalanlarına gelecek olan yolcular için tüm uygulamaların geçerli olduğunu ve şu ana kadar kimsenin olumsuz PCR testi sonucu olmadan gelmediğini belirtti.

İsrail Başbakanının ülkesinin tüm dost ülkelere belli miktarda aşı göndereceğini açıklarken Kıbrıs’ın da bu ülkeler arasında bulunup bulunmadığı sorusuna Bakan şu ana kadar herhangi bir bilgilendirme gelmediği yanıtını verdi. Bakan 1 Mart’tan itibaren AB ülkelerinin ECDC temelinde kategorilere ayrılmasının geçerli olacağını, yeşil kategorideki ülkelerden gelse bile tüm uçuşlarda örnek testler yapılacağını açıkladı. AB dışındaki üçüncü ülkelerin mart için Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirildiklerini ve epidemiyolojik durumlarına göre eskiden de geçerli olan temelde değerlendirilerek 1 Nisan’a kadar karantinaya girebileceklerini dile getirdi.

Bakan, “Salgının başından beri havaalanlarında gerekli tüm önlemleri alıyoruz ve diğer AB üyesi ülkelere kıyasla daha sıkı önlemler uyguluyoruz. Yeni mutasyon konusunda, aralık ayından itibaren ay sonuna kadar geçerli olacak şekilde Britanya’dan havaalanına gelenler için otelde karantina önlemi aldık ve diğer ülkelerden gelenler de kendilerini üç gün tecrit ediyorlar” dedi.

Olumlu Koronavirüs örneklerinin laboratuvar incelemeleri için Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezine (ECDC) gönderilmesiyle ilgili olarak İoannou, incelemeleri tamamlanan 83 olumlu örnekten 28’de yani her üç kişiden birinde, Britanya mutasyonuna rastlandığını açıkladı.

Toplu toplantılar ve örgütlü protestolar konusunun tartışılıp tartışılmadığı ile ilgili başka bir soruya İoannou, bu konuda bir değişiklik olmadığını, otellerin açılması konusunda ise kimsenin epidemiyolojik görüntüyle ilgili gelişmeleri kestirmeyeceği yanıtını verdi.

Dini mekanlara, tiyatro ve sinemalara gidecek olan kişilerin sayısının artırılması düşüncesi olup olmadığı ile ilgili bir soruya Bakan “değerlendiriyoruz, karar veriyoruz ve ilerliyoruz. Şu an elimizdeki veriler ve uzmanların önerileri temelinde gevşetmeleri 15 Mart’ta kadar çekiyoruz. 16 Mart’ta neler olacağı henüz değerlendirilmedi” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3