'Kalipso'da doğal gaz keşfi

'Kalipso'da doğal gaz keşfi
banner23
Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki 6’ncı parselde, ENI şirketi tarafından yürütülen  “Kalipso” yatağındaki sondaj çalışmaları çerçevesinde hidrokarbon yatağı bulunduğu; ancak miktarın bilinmediği belirtildi.

Politis gazetesi, Rum Enerji Bakanlığı ile ENI-Total konsorsiyumu tarafından, bu konuda,  resmi bir açıklamanın yayınlanmadığını; ancak Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkatropis’in, dün, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e, “Kalipso” sondaj hedefinde yatak bulunduğuna dair bilgi verdikten sonra, bu yönde  açıklamalarda bulunduğunu yazdı.

Habere göre Lakkotripis, “Kalipso” hedefindeki yatağın büyüklüğünün henüz netlik kazanmadığını, “Kalipso” rezervinin içinde barındırdığı miktarın hesaplanamadığını ifade etti.

Lakkotripis açıklamasında ayrıca ilgili açıklamanın, şirketler tarafından, gelecek hafta yapılacağını söyledi.

Karmaşık morfoloji ve birbirleriyle aynı olmayan karbon yapılardan da söz eden Lakkotripis, çoğu zaman bazı farklılıkların ve özelliklerin ortaya çıkmasının mümkün olduğunu belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak keşfin kesin olduğunu ve geçtiğimiz Perşembe akşam yapılan sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından ENI uzmanları tarafından teyit edildiğini  belirtti.

Gazete yine elde ettiği bilgilere dayanarak yatağa ilişkin miktarın, ENI şirketinin duyurusu  aracılığıyla da  açıklanmamasının muhtemel olduğunu, sondaj bulguları üzerinde çalışılması ve analizlerin yapılmasının tamamlanması için günlere veya haftalara gereksinim de olabileceğini yazdı.

“Kalipso” yatağının yapılarının, 6’ncı parselin ötesine yayıldığının görüldüğünü yazan gazete, “Kalipso” doğal gazının 7, 10 (ExxonMobil ve Qatar Petroleum) ve 11’inci (Total-ENI) parselde de bulunduğunun görülmekte olduğunu aktardı. Gazete “Kalipso” yatağındaki sondaj çalışmalarının geçtiğimiz Perşembe akşamı tamamlandığını, Saipem 12000 gemisinin, gelecek hafta içerisinde toplanıp, 3’üncü parsel ve “Supia” hedefi için kuzey doğuya yönelmesinin beklendiğini belirtti.

Kalipso" küçük bir "zor"u barındırıyor

Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, sondaj öncesinde yatağın incelenmesiyle uğraşan araştırmacıların ve uzmanların iyimser beklentilerini yükselten “Kalipso” yatağındaki sonuçların, mükemmel olarak nitelendirilmesinin mümkün olduğunu yazdı.

Özellikle ENI tarafından, şimdilik rakamlardan bahsedilmediğine dikkati çeken gazete yatağın bir bölümüne ilişkin kapsamlı bilimsel kanıtların bulunmadığını belirtti.

Habere göre rakamlara ilişkin duyuru, yapılacak olan ek araştırmaların ardından olacak.

Gazete söz konusu yatağın (Kalipso), Mısır’ın “Zor” yatağının jeolojik olgularına benzediğini de yazdı.

“Kalipso” yatağındaki sondaj çalışmalarının ayrıntılarına da yer veren gazete ilk baştaki çalışmanın,  tortul tabaka nedeniyle hayal kırıklığı yarattığını ancak sondajda daha derine inildiği zaman uzmanların tam olarak istediği Zor yatağının benzerinin ortaya çıktığını belirtti.

Gazete ayrıca bilgilere atıfta bulunarak,  yatağın, Zor yatağının yüzde 35’ine yayıldığını bu nedenle uzmanların küçük bir Zor’dan söz ettiğine de dikkati çekti.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18