'Kalipso'da 3 trilyon ayak küpü aşkın doğal gaz'

 'Kalipso'da 3 trilyon ayak küpü aşkın doğal gaz'
Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki 6’ncı parseldeki  “Kalipso” yatağında bulunan doğal gaz miktarıyla alakalı ilk hesaplamalar konusunda cesaret verici mesajların alınmakta olduğu belirtildi.

Alithia gazetesi “3 Trilyon Ayak Küpü Aşkın Doğal Gazı Barındırıyor” başlıklı haberinde, yetkili kaynakların gazeteye yapmış oldukları açıklamalara dayanarak “Kalipso” yatağındaki doğal gaz miktarına ilişkin yapılan ilk hesaplamaların, yaklaşık 3 trilyon ayak küp(tcf) şeklinde olduğunu yazdı.

Gazete bu rakamın, ilk sondaja dayanan  ilk değerlendirme olduğunun hesaba katılması durumunda bunun oldukça tatmin edici olarak addedildiğini ancak doğal gaz miktarını yüksek düzeye çıkarması ihtimali olan teyit edici başka sondajın yapılmasının da beklendiğini belirtti.

Gazete yine aynı kaynaklara dayanarak 6’ıncı parselde, Mısır’ın “Zor” yatağına benzeyen iyi bir jeolojik yapının bulunduğunu ayrıca “Kalipso” yatağındaki çalışmaların geçtiğimiz hafta Perşembe günü tamamlandığını da anımsattı.

Habere göre aynı kaynaklar “Kalipso” yatağında keşfedilen 3 trilyon ayak küp doğal gaz miktarının, yaklaşık 4.5 trilyon ayak küp olan “Afrodit” isimli 12’inci parseldeki doğal gazdan faydalanma olasılığını artıracağını belirttiler.

İleriki dönemde ENI-Kogas tarafından 3’üncü parseldeki “Supya” yatağındaki sondajların başlayacağını belirten gazete, 2018 yılı içerisinde ExxonMobil ve Qatar Petroleum tarafından da 11’inci parselde sondajın yapılmasının beklendiğini anımsattı.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18