Hrisotudulidis Mısır temaslarını tamamladı

banner32

Hrisotudulidis Mısır temaslarını tamamladı
banner37
banner23
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaretin tamamlandığı belirtildi.

Alithia gazetesi, Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya dayanarak, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Mısır temaslarının, referans noktasının, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge”den doğalgazın, boru hattıyla, Mısır’a taşınması şeklindeki planlama da dahil olmak üzere Güney Kıbrıs-Mısır arasındaki enerji işbirliği olduğunu yazdı.

Hristodulidis’in, Mısır yetkilileriyle temaslarda bulunduğunu yazan gazete Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi’nin tekrar seçilmesinin ardından, Mısır’a yaptığı ilk ziyaretini yaptığına dikkati çekti.

Habere göre Hristodulidis temasları sırasında, iki ülke arasındaki ilişkileri, bu ilişkilerin geliştirilmesi, enerji, ticaret, eğitim ve turizm gibi çeşitli alanları kapsayan devletlerarası anlaşmaların ileriye götürülmesi ve imzalanması gibi konuları ele aldı.
Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi tarafından kabul edildiğini yazdı.
Habere göre Hristodulidis, Mısırlı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmeler sırasında, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki “provokasyonları” hakkında bilgi verdi.
Gazete bu çerçevede uluslararası hukuku çiğneyen herhangi bir faaliyetin ve davranışının, bölgedeki güvenlik ve istikrarı ayrıca devletlerin bütünün çıkarlarını ve aralarındaki işbirliği perspektiflerini sabote ettiği tespitinin de yapıldığını savundu.
Haravgi gazetesine göre Hristodiulidis, Mısır Başbakanı Şerif İsmail ile de bir araya gelerek ikili ilişkileri ele aldı.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 11:43
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18