banner38

GÜNEY'E İSRAİL GAZI GELİYOR

banner32

GÜNEY'E İSRAİL GAZI GELİYOR
banner41
banner37
banner23
Reuters haber ajansı Yunan petrol ve gaz şirketi Energean’ın İsrail’den borularla Güney Kıbrıs’a yılda 0,5 ila 1 milyar metreküp gaz ithal etmek istediğini bunun içinde Rum yönetiminden onay beklediğini yazdı.

Habere göre böyle bir anlaşma Güney Kıbrıs'ın Avrupa Komisyonu tarafından verilen yüksek cezalardan kurtulmak için, 2020 yılına kadar doğal gaz ve yenilenebilir enerji gibi daha temiz enerjiye geçme yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olacak.

Aralık 2017 yılında da yapılan bu teklif o dönemde reddedilmiş ancak bu sefer durum biraz daha farklı. Avrupa Birliği’nden gelecek olan yüksek cezalara bu şekilde de önlem almayı planlayan Rum yönetimi elektrik üretiminde de katı yakıttan çıkarak LNB’ye geçecek.

Afrodit’ten gelecek gazdan ümidini kesen Güney Kıbrıs’ın doğalgaza geçmeden AB’nin istediği 2030 yılına kadar enerji verimliliğinde en az yüzde 32,5'lik iyileşmeyi tutturması da mümkün görünmüyor.

Liman tesislerinin maliyeti hariç tutulduğunda, projenin tahmini altyapı geliştirme maliyeti 250 milyon Euro olarak görülüyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3