Güney Kıbrıs ve Mısır Anlaşmaya Vardı

banner32

Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis ve Mısır Petrol Bakanı Tarek El Molla,  Mısır’a Kıbrıs’tan doğal gaz taşınması için sualtı boru hattı oluşturulmasını öngören hükümetler arası anlaşmayı imzaladılar.

Güney Kıbrıs ve Mısır Anlaşmaya Vardı
banner23

Anlaşmayı, gerek her iki bakan gerekse Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürü Anne-Charlotte Bournoville, Kıbrıs`ın ve Doğu Akdeniz’in doğal gaz gelişimi için bir dönüm noktası olarak nitelediler.
 
İmza töreni sırasında yaptığı konuşmada Lakkotrypis anlaşmanın hedefinin, ilgili Münhasır Ekonomik Bölgede doğrudan denizaltı boru hattının zamanında inşaatı, işletmesi ve güvenli bir şekilde gelişmesinin sağlanmasıyla Kıbrıs’tan Mısır’a doğal gaz taşınması olduğunu açıkladı.
 
Bu amaçla önümüzdeki 30 gün içinde her iki ülkeden Enerji Bakanları temsilcileri ve düzenleyici kurumlardan oluşan Ortak Denetleme Komisyonunun kurulacağını duyurdu.
 Bakan, Kıbrıs ve Mısır MEB’inden geçecek olan doğrudan deniz altı boru hattının tüm ilgili tarafların yararına olacağına inandığını belirtti.
 
Mısır Petrol Bakanı Tarek El Molla anlaşmanın imzalanmasının Güney Kıbrıs (sözde) MEB’inde keşfedilenlerin ticari açıdan değerlendirmesi yönünde olumlu bir adım olduğunu ve aynı zamanda bu alanda daha fazla arama faaliyetleri teşvik ettiğini kaydetti. Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki üçlü işbirliğinin bölgede enerji güvenliği için özel yatırımcılarla ortak çıkarlara hizmet eden projelerin önünü açtığına dikkat çekti.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18