Güney Kıbrıs'tan PKK'ya yıllık 40 Milyon Euro Yardım

SETA’nın hazırladığı kitap, PKK'nın Yunanistan ve Rum kesiminin planlarını deşifre etti. PYD sorumlusu Müslim’in Yunanistan yapılanmasının başı olduğu, PKK'yı önemli oranda Rum ve Yunanlıların finanse ettiği ortaya çıktı.PKK’nın Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki finans trafiğini “Kıbrıs Kürdistan Dayanışma Komitesi” üzerinden yönettiği belirtilirken, Kıbrıs Rum Kesimi’nde her yıl 40 milyon euro gelir sağlandığına dikkat çekildi.

Güney Kıbrıs'tan PKK'ya yıllık 40 Milyon Euro Yardım
banner23

Akşam'ın haberine göre Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) uzmanlarının hazırladığı Avrupada PKK Yapılanması” başlıklı kapsamlı çalışmada PKKnın Yunanistan ile Rum kesiminin planları deşifre edildi. 666 sayfalık kitapta bölücü terör örgütün, Almanya başta olmak üzere, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Norveç’teki faaliyet ve yapılanması detaylı olarak aktarıldı.

PYD’NİN YUNAN KOLU

11 uzmanın, 11 ülkedeki PKK yapılanmasını incelediği kapsamlı çalışmada, Yunanistandaki PYD sorumlusu olarak Dr. İbrahim Müslimin görev yaptığı ve PKKnın düzenlediği birçok etkinlikte boy gösterdiği belirtildi. Kitapta, Müslim gerek Yunanistanda Suriyeden göçen mültecilerin organizasyonu gerekse Kuzey Suriye’deki PKK yapılanmasıyla temas açısından önemli bir konumunda. Yunanistan’daki Rojava Kürdistanı, PYD’nin Yunanistan’da faaliyet gösteren bir organıdır” denildi.

ÖNEMLİ BİR FİNANS KAYNAĞI

Ruken Demir, Rugeş Efrin, Songül Karabulut gibi birçok PKK militanının Yunanistan’da faaliyet gösterdiğine dikkat çekilirken, Yunanistandaki PKK yapılanmasına destek veren konumunda olan bir diğer örgüt Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB) Yunanistan temsilciliğidir. KYBnin Atinadaki sorumluluğunu Rawa Baban isimli bir PKK sempatizanı yapmaktadır bilgisi paylaşıldı. Yunanistan’ın PKK için finans kaynağı açısından da önemli bir ülke konumunda olduğu, Lavrion Kampı’ndaki terör elemanlarının aktif olarak faaliyet yürüttüğü de aktarılıyor. PKK’nın Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki finans trafiğini Kıbrıs Kürdistan Dayanışma Komitesi üzerinden yönettiği belirtilirken, Kıbrıs Rum Kesiminde her yıl 40 milyon euro gelir sağlandığına dikkat çekildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18