"Garantiler ve Türk Askeri Olduğu Müddetçe Çözüm Olmaz"

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye garantilerin korunması ve adada Türk askeri olmasında ısrar ettiği sürece Kıbrıs’ta bir çözüme varılamayacağını söyledi.

"Garantiler ve Türk Askeri Olduğu Müddetçe Çözüm Olmaz"
banner23

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou Çarşamba günü Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir grup yabancı diplomat ve ticari ataşeyle görüştü.

Gruba konuşan Rum Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs’ın komşu AB ve AB’ye üye olmayan ülkelere tanıtımını yaptığı üçlü işbirliği planlarından söz etti ve Güney Kıbrıs’ın enerji programının yeni ufuklar açtığını belirtti.

Prodromou, Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin iyileşmesine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının sürekli notlarını artırmalarına, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına ve büyüme oranlarının artmasına işaret etti; geçen yıl Güney Kıbrıs’ın yeniden yatırım seviyesine ulaştığını anlattı.

Rum Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Rum lider Nicos Anastasiadis’in bir anlaşmaya varılması çabalarını sürdürdüğünü, BM Özel Görevlisi Jane Holl Lute’un müzakereleri başlatma amacıyla girişimlerine devam ettiğini vurguladı.

Müzakerelerin Crans-Montana’da bırakıldığı noktadan başlaması gerektiğine işaret eden Prodromu, “AB ilkeleri ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde, bağımlılık/müstemleke, garantiler, müdahale hakları veya Türk askeri olmadan uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunmasının amaçlandığını” bildirdi.

“Kıbrıs Rum tarafının çabalarına rağmen, bir anlaşmaya varmanın Türkiye’nin garantileri ve Kıbrıs’ta Türk ordusunun kalmasını korumak istemesinden dolayı mümkün olmadığını” savunan Sözcü, Kıbrıs’ta bir çözüm için AB desteğinden ve birliğin Kıbrıs’ı normal bir devlete dönüştürme çabalarından söz etti.

Son olarak Güney Kıbrıs’ın sözde “münhasır ekonomik bölgesindeki” hidrokarbon keşiflerinden bahseden Prodromu, yeni ufuklar açıldığını, Lefkoşa’nın enerji programının AB politikalarıyla aynı çizgide olduğunu, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” doğal kaynakları araştırma ve kullanmaya yönelik egemenlik haklarından kaynaklandığını kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nejat anılsın
Nejat anılsın - 2 yıl Önce

Acaba güneyde yunan askeri yok mudur . Bağımsız bir ülke ise kapılardaki yunan bayrağı ne anlama gelmektedir bizim aklımızla dalga geçilmemeli
İnternette ve medyadaki görüntüler asparagas mıdır .
Önce halkların hakkını koruyacak bir anlaşma için emperyalizmin kuralları öne konulmamalı
Kıbrıs halkının iletişim etkileşim ve beraber yaşama kriterleri yükseltilmelidir
Güneye inen kuzeye geçmek isteyenlere zorluk çıkararak değil

Kufi Seydali
Kufi Seydali - 2 yıl Önce

Sn. Akinci da bu haberleri okuyor mu? Yoksa, Vatan Haini Niyazi Kizilyurek ile ashka meshke gecmekden vakit bulamiyor mu? Sanki, KKTC CB ni degil, AKEL'in Kuzeydeki Temsilcisi gibi hareket ediyor.Bu davranis ve politikalari beni bir Kibris Turku olarak rahatsiz ediyor. Kibris Turk halki icin buyuk bir talihsizlik.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18