ENI Özersay'la görüştüğü haberlerini yalanladı

ENI Özersay'la görüştüğü haberlerini yalanladı
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, doğal gaz araştırmaları konusunda ortaya çıkan kriz konusunda, geçtiğimiz günlerde gizlice İtalya’ya giderek İtalyan ENI şirketiyle görüşmeler yaptığına dair Türk basınında yer alan iddialar, bugünkü Rum gazetelerine de haber oldu.

 

Alithia gazetesi “Tuhaf Enerji Oyunları” başlıklı haberinde, Özersay’ın ENI şirketinin İtalya’daki ofislerinde kabul edildiğine dair Türk Haber Ajansı Doğan’ın yayımladığı haberin “ateşler yaktığı” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)’indeki” istekleri arka planda olmak üzere, diplomatik aşamada “tuhaf oyunlar” oynanmakta olduğu yorumunda bulunan gazete, dün akşamüzeri Türkiye’de, Özersay’ın ENI şirketinin Roma’daki ofislerini ziyaret ettiğine dair haberin basına sızdığını kaydetti.

Gazete, Rum Yönetimi’nin Türk basınında çıkan yayımlardan dolayı alarma geçmesi ve izahatlar istemesi üzerine ise, böyle bir görüşmenin, birkaç saat sonra, perde gerisinde yalanlandığını ifade etti.

Doğan Haber Ajansı’nın ilk önce, ENI CEO’sunun talebi üzerine gerçekleşen gizli bir görüşmeye atıfta bulunduğunu, daha sonra ise görüşmenin ENI şirketi başkan yardımcısıyla gerçekleştiğini belirttiğini yazan gazete, İtalyan şirketin dün akşama kadar konuyla ilgili görüşlerini ortaya koymamasının ise şaşırtıcı olduğuna da dikkati çekti.

Doğan Haber Ajansı’nın konuyla ilgili haberine yer veren gazete, Rum Yönetimi Başkanlığının ise görüşmeyle ilgili bilgisi olmadığını ve şirketten açıklama istediğini kaydetti.

Bunun hemen ardından ise konuyla ilgili yalanlama geldiğini belirten gazete, Rum Yönetimi’nin Roma’daki Büyükelçiliğinin ENI şirketinden aldığı bilgiye göre, Özersay’ın ENI şirketinin CEO’su ve diğer yetkilileriyle görüşmediği savunuldu.

Öte yandan gazete, ENI’nin konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadığını da ekledi.

“İtalya diplomatik çözümden yana”

Bu arada gazete, İtalyan Dışişleri Bakanlığından “kaynakların”, Roma’nın, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde ortaya çıkan sorununun diplomatik yolla çözülmesini arzu ettiğine dair açıklamasını da aktardı.

Gazete İtalyan Haber Ajansı Ansa’ya dayanarak, İtalyan Dışişleri Bakanlığı’ndan kaynakların, İtalya’nın “İtalya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerle değil, adanın Kuzey bölümü ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında, ekonomik de olan ilişki ve dengelerle alakalı bir meselenin, uluslar arası hukuka uygun her türlü diplomatik çözümünü arama konusundaki isteğini teyit ettiğini” de iletti.

Politis ise “ENI Baş Başa Görüşmeyi Reddediyor- Kıbrıslı Türkler Özersay’ın Şirket Yetkilisini Gördüğünde Israrcı” başlıklı haberinde, İtalyan ENI şirketinin, Saipem 12000 sondaj gemisini 3’üncü parselden çekip çekmeyeceği ve bunun ne zaman olacağı konusunda dün de bilgi vermediğini yazdı.

Elindeki “güvenilir kaynakların”, gemi üzerindeki çalışmalar için kiralanan personelin 24 Şubat Cumartesi’ye kadar Güney Kıbrıs’a varacağını ifade ettiğini yazan gazete, bunun ise muhtemelen, geminin hafta sonundan önce bölgeden ayrılmayacağı demek olduğunu kaydetti.

Gazeteye göre Rum hükümetinden bir “kaynak” ise, ENI’nin sondaj gemisinin ayrılıp ayrılmayacağına dair kararının, 23–24 Şubat tarihlerinde alınacağına dair bir görüş belirtti.

Haberinde Dışişleri Bakanı Özersay’ın İtalya’da ENI şirketiyle görüştüğü iddiasına da yer veren gazete, ENI şirketinin ise, Roma’daki Rum büyükelçiliğini, böyle bir görüşme yapılmadığı konusunda bilgilendirdiğini aktardı.

Bu arada gazete, İtalyan Haber Ajansı Ansa’nın, İtalyan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına atfettiği açıklamanın, Rum kamuoyunda “rahatsızlık hissi yarattığını” da ekledi.

Haravgi gazetesi habere “Türk Haber Ajansı Özersay’ın ENI ile Gizli Görüşmelerinden Söz Ediyor- Hükümet Kaynakları Türk ve Kıbrıs Türk Basınının Yayımladığı Bilgileri Yalanlıyor” başlığıyla yer verirken, Fileleftheros ise habere “Özersay’dan Roma’ya Gizli Seyahat ve ENI ile Görüşmeye Dair Yalan Haberler- Sondajlarda İzlenim ve Sorunlar Yaratma Çabası” başlıklarıyla yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18