Dünya Bankası'nın Kıbrıs anketi sonuçları yayımlandı

Dünya Bankası'nın Kıbrıs anketi sonuçları yayımlandı
banner23

Dünya Bankası’nın Avrupa Birliği finansmanıyla gerçekleştirdiği, son anketine göre, Kıbrıslıların adada çözüm istediği sonucu çıktı. Mayıs 2019 tarihli anket, Kıbrıslı Rumların %67’si, Kıbrıslı Türklerin ise %78’inin liderlerinin üzerinde uzlaşacağı bir planda olumlu oy kullanmaya hazır olduğunu ortaya koydu.

Toplumlar hala evet demeye hazır “Olası referandumda oyunuz ne olurdu?” sorusuna, Kıbrıslı Rumlar, %46 evet, %31 hayır, %23 de kararsız yanıtını verdi. Aynı soruya Kıbrıslı Türkler, %58 evet, %19 hayır, %23 ise kararsız olduğunu belirtti. Kararsızlar hariç:  Kıbrıslı Rumlar: %60 evet. Kıbrıslı Türkler: %75 evet.

İKİ TOPLUMLU, İKİ BÖLGELİ FEDERASYON TEK SEÇENEK

Anket sonuçlarına göre iki toplumlu, iki bölgeli federasyon en yaşayabilir çözüm modeli olmaya devam ediyor. Kıbrıslı Türkler için, çözüm modelleri arasında iki toplumlu, iki bölgeli federasyon birinci sırada yer alırken, Kıbrıslı Rumlar için bu ikinci tercih. Kıbrıslı Rumlar iki devletli çözümü, Kıbrıslı Türkler ise tek devletli çözümü reddediyor.

“EVET” DEMEK İÇİN ÖNCELİKLER

Kıbrıslı Türkler için öncelik, daha fazla özerklik/ kendi kendilerini idare Kıbrıslı Rumlar için birinci sırada mülkiyet ve taşınmaz mallar konusunda daha uygun şartların geliştirilmesi. Ada’daki asker sayısının azaltılması 4’üncü, garantilerin azaltılması ise 5’inci sırada yer alıyor.

BARIŞ İÇİN DAHA FAZLA TEMAS

İki toplumun birbiriyle temas halinde olması, olası referandumda “evet” sonucunun çıkmasını artırır. Ankete göre, son 7 gün içerisinde diğer toplumun bireyleri ile bir araya gelen Kıbrıslı Rumların “evet” oyu kullanma olasılığı %32 iken, Kıbrıslı Türkler için bu rakam %39 çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18