DİKO'da 'iç savaş'

DİKO'da 'iç savaş'
banner23

Marios Karoyan ve diğer muhalifler “ihraç istemiyle disiplin kararına” tepki gösterdi


DİKO  Yürütme Bürosu’nun başkanlık seçimlerinin ilk turunda DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’u desteklemedikleri ve ikinci tura kalamamasına vesile oldukları gerekçesiyle 23 ismi ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etme kararına, parti içi muhalifler cevap vermeye hazırlanıyor.

Parti eski başkanı Marios Karoyan başkanlığındaki muhalif kanadın, ya kurultayda  Papadopulos’un karşısına partiden atılma riski olmayan bir adayla çıkma veya yeni bir parti kurma kararı vereceği haber verildi.

Yürütme Bürosu’nun şahsı ve 22 arkadaşı hakkında disiplin kararı alması üzerine Nikolas Papadopulos’tan pazartesi günü için görüşme randevusu alan Marios Karoyan’ın aklında, yeni bir parti kurmak olduğunu ve ilgili açıklamayı başkanlık seçimlerinin hemen ardından yapabileceği haber verildi.

Politis haberi “Gayrı Resmî DİKO Cevap Vermeye Hazırlanıyor…. Marios Karoyan Başkanlık Seçimlerinin Ertesine Randevu Verdi...  Karoyan DİKO’nun Kaybettiği Düzenleyicilik Rolü Üzerinde Durdu”  başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Haberde Başkanlık Sarayı’nın, Nikolas Papadopulos başkanlığındaki “resmî DİKO”nun, alenen; her iki adaya da destek vermeyeceğini açıklamasına karşın intikam için ikinci turda Stavros Malas’ı destekleyebileceği gerekçesiyle “gayrı resmî DİKO” olarak adlandırılan DİKO muhalif grubunun açıklama yayımlayarak iki DİKO arasındaki iç savaş ortamını kamuoyu önünde sürdürmesini istemediği kaydedildi.

Habere göre oluşan bu ortam iktidar kanadını memnun ediyor çünkü –müttefikler de olmayınca- her şeyin, Anastasiadis’in yeniden seçileceğine işaret addediyor. Ancak Marios Karoyan’ın kendi gündemi ve projeleri var ve bunları, ikinci turun hemen ertesinde ortaya koymayı planlıyor.

Parti içi muhalefet, ihraç edilme tehlikesinde olmayan bir üyeyi kurultayda Papadopulos’un karşısına çıkarmak ile topluca istifa edip yeni bir parti kurmak arasında karar verecek.
Muhaliflerin başını çekmekte olan Karoyan’ın ikinci seçeneğe daha yakın olduğu ve Anastasiadis’in yeniden seçilmesi halinde, çok daha güçlü bir pozisyonda müzakere etmek istediği kaydedildi ve  yeni hükümetin görevi 1 Mart’ta devralacak olması dolayısıyla Marios Karoyan’ın gerekli zamanı da olduğuna dikkat çekildi.

Marios Karoyan  “DİKO liderliği ile küçük partizan oyunları sürdürmek niyetinde olmadıklarını ve  Nikolas Papadopulos’a pazartesi günü görüşme randevusu verdiğini” açıkladı. Son dört yıl içerisinde  "binlerce DİKO'luyu ve DİKO taraftarını uzaklaşmasına neden olan, partiyi de düzenleyicilik ve önderlik konumundan protesto partisi haline getiren" etkenleri tartışmak için –seçim sonrası- yeterli zaman olduğunu söyledi.

Alithia “DİKO’da Saç Saça Baş Başa!...Uzun Süredir İçten İçe Kaynayan Yanardağ Patladı”  başlığıyla birinci sayfasında yer verdiği haberinde Marios Karoyan ve ihraç tehlikesiyle karşı karşıya kalan diğer üyelerin dün DİKO’ya ve Nikolas Papadopulos’a sert üslupla eleştiri yönelttiğini yazdı.

Habere göre Marios Karoyan, “günah keçisi aramaktan vazgeçme ve yarış dışı kalma nedenlerini araştırma” çağrısı yaptı.

Yine ihraç edilme tehlikesi bulunan Antigoni Papadopululu, Papadopulos için “Kıbrıs Helenizmi'nin yüzde 76’sının Annan Planı’na gururlu ‘hayır’ını,  pişman bir yüzde 25’e çevirdi” dedi.

Yannos Lakkotripis  “Neden DİKO ilkelerini yüksekte tutan bizler istifa edelim? Dönüşenler istifa etsin” diye sordu.

Hristos Flurencos “Beni ihraç edip etmeyecekleri umurumda değil. benim için adalet, DİKO tabanının iradesiyle ilgili görevimi yerine getirmiş olmaktır” ifadesini kullandı.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18