'Çözümün finansmanı için ödenek' talebi

 'Çözümün finansmanı için ödenek' talebi
Amerikan Temsilciler Meclisi’nin 16 üyesinin, ABD’nin yurt dışındaki faaliyetleriyle ilgili 2019 bütçesine Kıbrıs’ta çözümün finansmanı için ödenek konulmasını istediği bildirildi.

 

Fileleftheros’un haberine göre, 16 milletvekili Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi Başkanı’na mektup göndererek ABD’nin yurt dışındaki faaliyetleriyle ilgili 2019 bütçesi metnine Kıbrıs’la ilgili, BM Barış Gücü’nün finanse edilmesi dışında  Kıbrıs sorununun çözümünün finans ihtiyaçları için de ödenek sağlayabilecek uygun ifadeler eklenmesini talep etti.

 

Mektupta, Güney Kıbrıs için “ABD’nin stratejik bir ortağı”  ifadesi kullanıldı ve “bir çözümden ortaya çıkacak yeni federal yapının, siyasi ve ekonomik meydan okumalara cevap verebilmesi, normal ve istikrarlı bir geçişi sağlayabilmesinde ABD’nin etkin rol oynamaya devam etmesi önemlidir. Özellikle ABD’nin, Kıbrıs’a yardımları aracılığıyla Kıbrıs’ın başarıyla yeniden birleşmesini kolaylaştırması gerektiğine inanıyoruz” denildi.

 

Helen Konuları Komitesi eş başkanları Kostas Blirakis ve Carolyn Malony önderliğindeki 16 milletvekili mektupta, “Hükümetin, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine programların doğası ve paylaşımında olabildiğince şeffaflık olabilmesi için ABD’den yapılacak finans miktarı hakkında bilgi vereceğini umuyoruz” dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18