Çin'den BM parametrelerinde çözüme destek

Çin'den BM parametrelerinde çözüme destek

Çin’in, BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesinin Kıbrıs konusunda düzenlenecek yeni bir konferansa katılmasına açık olduğu haber verildi.


 

Haravgi’nin haberine göre Çin’in Güney Kıbrıs’taki büyükelçisi Huang Xingyuan İngiltere dışında, 5’lerin katılımının, iki toplumun rızasına dayanması gerektiğine inandığını da söyledi ve “Ancak bütün taraflar rıza gösterirse 5’lerin katılımının olumlu yansıması olur” dedi.

 

Huang, Kıbrıs Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ülkesinin, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden biri olarak bütün tarafları,  müzakerelerin yeniden başlamasına uygun ortam yaratarak Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine heveslerini korumaya, BM’nin ve diğer tarafların çabalarını desteklemeye ve yardımcı olmaya teşvik ettiğini de söyledi.

 

“Müzakerelerdeki geçici sorunlara rağmen Çin, Kıbrıs halkının mevcut sorunları aşma isteğine, aklına ve kabiliyetine sahip olduğuna inanıyor” diyen Huang, ülkesinin, Ada’daki “istikrarın idamesi ve müzakerelerin yeniden başlamasındaki yapıcı rolünü” sürdüreceğini anlattı.

Huang ülkesinin, Kıbrıs sorununa BM kararlarına dayalı kapsamlı, adil ve mantıklı bir çözüme destek verdiğini, çözüm yönündeki bütün barışçıl çabaları da desteklediğini söyledi.

 

Çin büyükelçisi, Rum yönetiminin tek yanlı MEB ilan ettiği bölgedeki aramalara da değindi. Söz konusu bölgede doğal gaz rezervleri bulunmasının “halk için çok kıymetli bir başlık, ekonomik ve sosyal kalkınma için de büyük bir fırsat olduğunu” söyleyen Huang, “doğal gaz kaynakları kullanılır ve geliştirilirse Kıbrıs enerji ithal eden bir ülke olmaktan çıkıp ihraç eden ülke haline gelecek, bu da hükümetin ekonomik konumunu önemli ölçüde iyileştirecek” dedi.

 

Huang Xingyuan, enerjinin Ada’yı bölgesel enerji, ticaret ve turizm merkezi olması hedefine yaklaştıracağını, bölgesel işbirliklerinin ileri götürülmesinde de katalizör rolü oynayabileceğini sözlerine ekledi.

 
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18