Anastasiadis'in kabine bulmacası

Anastasiadis'in kabine bulmacası
Güney Kıbrıs’ta Haris Yeorgiadis’in Dışişleri Bakanlığı’nı istemesi ve Maliye Bakanlığı’nı reddetmesiyle meydana gelen olumsuz havanın dağıtılmasına çalışıldığı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in denge kurmaya çalıştığı haber verildi.

Fileleftheros “Şimdi de Sükûnet Operasyonu…. Denge Bulmaya Çalışan Nikos Anastasiadis’ten Uzlaşı Ortamı Mesajı” başlıklı haberinde Anastasiadis’in, yeni kabinesini kurmak için dengeyi bulmaya, geniş kabul görecek hükümet vaadini yerine getirebileceği tercihler yapmaya ve yasaların geçebilmesi için mecliste gerekli uzlaşı ve karşılıklı anlayış ortamını oluşturmaya çalıştığını yazdı.

Yeni kabineyle ilgili kararın haftaya verileceğine işaret edilen habere göre Anastasiadis, yeniden seçilmesinin ardından dün ilk kez bakanlar kurulunu topladı ve her bir üyeye katkılarından dolayı teşekkür etti. Toplantıda, Maliye Bakanlığı konusunda yaşananlardan hiç söz edilmedi, uzlaşı, işbirliği ve meclisteki dengelerin bozulmaması gereği üzerinde duruldu. Anastasiadis eski kabine üyelerine yayınlananları işitmeme çağrısı yaptı.

Haberde AKEL Limasol Milletvekili Adamos Adamu’nun adının Sağlık Bakanlığı için geçtiğini yolunda haber yayımlandığı da hatırlatıldı. Gazetenin sorusuna karşılık “senaryolarda isimlerin ancak ‘yakılmak’ için ortaya atıldığı bilinir” diyen Adamu kimsenin kendisine giderek nabız yoklamadığını, henüz herhangi bir teklif de almadığını söyledi.

Gazete Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın Anastasiadis’e birer kutlama mesajı gönderdiğini haberine ekledi.

Alithia “Yeni Bakanlar Kurulu Bulmacası” başlığını attığı haberinde Dışişleri Bakanlığı’ndan başka bakanlık kabul etmeyeceğini söyleyerek Anastasiadis’in Maliye Bakanlığı’nda kalması teklifini reddeden Haris Yeorgiadis’in, konuyu yeniden düşünmeye başladığı yolunda bilgiler bulunduğunu ancak hiçbir şeyin kesin olmadığını yazdı.

Politis “Yeni Kabine Haftadan İtibaren… Yeni Gireceklerin Seçimi Kriterlere Göre Yapılacak” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in yeni kabinesinin yarısının tamam (eskilerden) olduğunu hatırlattı, geriye kalanın da kriterlere göre seçileceğini yazdı.

Yeni kabinenin önümüzdeki haftanın ortalarına doğru tamamlanıp ilan edilmesinin beklendiğine işaret eden gazete, edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadisd’in DİSİ ve başkanı Averof Neofitu’nun işbirliğinde, kabineye seçilecekler için bazı kriterler belirlediğini kaydetti.

Haberde kriterler, yaş ortalamasının biraz daha düşürülmesi, kabineye en az bir kadın daha eklenmesi, yeterli coğrafik dağılım sağlanması, DİSİ’li bir milletvekili bakan yapılarak parti içerisinde kargaşa yaratılmaması ve AKEL’i kızdırmamak için AKEL-Sol-Yeni Güçler’den bir yetkilinin veya meclis grup üyesinin değerlendirilmesi olarak sıralandı.

Haris Yeorgiadis’in Maliye Bakanlığı’nda kalma konusunu tekrar düşünmekte olduğu bilgisini Politis de paylaştı.

Haravgi “Kabinede Bir Yer İçin Savaş…Başkan, Hoşnutsuzluk Yaratmamak İçin Zor Durumda” başlıklı haberinde yeni kabinenin oluşturulmasında “etin de bıçağın da DİSİ’nin elinde olduğunu” ancak 2018 ortalarında olağan kurultayı gerçekleşecek parti içerisinde gruplaşma oluşmasından endişe duyulduğuna dikkat çekti.

Gazete Anastasiadis’in DİKO’nun “gayrı resmî kanadı” (Nikolas Papadopulos muhalifleri) ile işbirliğini sürdürme niyetinde göründüğünü kaydetti, buna gerekçe olarak da dünkü Bakanlar Kurulu’nda Kiriakos Kenevezos’u bir dönem daha Atina Büyükelçiliği’ne atama kararı alınmasını gösterdi. Gazete, Anastasiadis’in eski bakanlar kurulu kadrosu ile iki toplantı daha yapacağını haberine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18