Anastasiadis’in Ateşle Sınavı!

Görüşme masasında askersiz bir Kıbrıs için ısrar ederken masanın ötesinde her zaman olduğu gibi olumsuz girişimlerden vazgeçmeyen GKRY Başkanı Anastasiadis, sonunda Fransızları da deniz üssü ile başlayarak kalıcı olarak Kıbrıs’ın Güneyine yerleştiriyor.

Anastasiadis’in Ateşle Sınavı!

Görüşme masasında askersiz bir Kıbrıs için ısrar ederken masanın ötesinde her zaman olduğu gibi olumsuz girişimlerden vazgeçmeyen GKRY Başkanı Anastasiadis, sonunda Fransızları da deniz üssü ile başlayarak kalıcı olarak Kıbrıs’ın Güneyine yerleştiriyor.

Orta Doğu çemberinde her savaş girişimine İngiltere ve ABD’ ye yataklık eden Güney Kıbrıs’ın şimdi de Fransızlara kucak açması ile Güneyde taşları yerinden oynatmaya başladı. Fransız Deniz Üssü’nün temelli olarak geldiğine ilişkin haberlerin Rum Basınına yansıması şöyle:

“ Fransa ve Güney Kıbrıs savunma işbirliği çerçevesinde, Fransa’nın, filosuyla birlikte kalmak için geleceği iddia edildi.

Politis gazetesi “AndreasPapandreu Üssünün Geliştirilmesi ve Deniz Üssü- Fransa  Filosuyla Mari’de” şeklinde manşetten ve iç sayfada ise “Bölgedeki Jeopolitik ve Jeostratejik Manzara Değişiyor-Fransa Kalmak İçin Filosuyla Geliyor” başlıklı haberinde, Fransız Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron’un geçtiğimiz Ocak ayında Ada’da bulunduğu sırada söz ettiği iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin, Güney Kıbrıs’a demir atmasıyla Doğu Akdeniz’deki Fransız varlığıyla ilgili olan ve de uzun zamandır gelişim halinde olan çalışmaların başarılı şekilde sonuçlanmasının mührünü  teşkil ettiğini  yazdı.

Gazete, haberinde, Larnaka’ya bağlı Mari’de bulunan “VangelosFlorakis” deniz üssü bölgesine, Fransız savaş gemilerinin misafir edileceği bir deniz üssünün (deniz istasyonu) inşasının hızlıca ileriye götürülmekte olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron’un, iki ülke arasındaki işbirliği konusunda söylediklerine atıfta bulunan gazete, hükümet kaynaklarına dayanarak  “kazan kazan” (win-win) durumunun söz konusu olduğunu, bir yandan Fransa’nın askeri varlığının, Güney Kıbrıs’ın Avrupa koruma kalkanı olarak işlev göstereceğini, diğer yandan da Fransa’nın, Lübnan ve Suriye’deki kayıplarının ardından,  bölgedeki güvenlik sisteminin bir parçasını teşkil etmeye devam edeceğini yazdı.

Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yapılan haberde, Fransa’nın 1974’ten sonra,  Güney Kıbrıs’a askeri malzeme tedarik eden esas kaynak olduğuna da dikkat çekildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Fransa Cumhurbaşkanı EmannuelMacron’un, ileriki haftalarda, ya Güney Lefkoşa’da ya da Paris’te, savunma işbirliğine ilişkin resmi  açıklamalarda bulunacaklarını yazan gazete, Fransız yetkililerin de RMMO yetkilileriyle görüşmek için bu hafta Ada’ya geleceğini, bununla birlikte Fransız Savunma Bakanı   FlorenceParly’nin de Rum mevkidaşıSavvasAgelidis ile görüşmek amacıyla geleceğini belirtti.

Gazete haberinde ayrıca Mari’deki deniz üssündeki alt yapı çalışmalarının birkaç aydır başladığını, ancak finansman ve bazı bürokratik karışıklık nedeniyle bir aranın verildiğini, bu sorunların aşılmasıyla çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ve bunun 2019 yılı sonunda  veya 2020 yılı sonunda tamamlanmasının beklendiğini de yazdı.  

Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Mari’deki üssün idaresinin Rum Milli Muhafız Ordusu’nda olacağını, deniz üssüne ayrıca AB üyesi ülkelerin gemilerinin de demirleyebileceğini belirtti.

HAVA ÜSSÜNE DE KAPI AÇTILAR

Gazete haberinde, oluşturulacak güvenlik ağında, Avrupa güçlerini konuk edecek olan Baf’taki “AndreasPapandreu” hava üssünün modernizasyonun da önemli bir katkı sağlayacağından söz etti.   

Öte yandan Kathimerini gazetesi “Fransa İle Büyük Savunma Anlaşması” başlıklı haberinde, Fransa’nın, Doğu Akdeniz’deki aynı jeopolitik ve enerji çerçevesinde olmasına bağlı olarak büyük bir savunma anlaşması yapmak için Güney Kıbrıs ile istişareler halinde olduğunu, aklında ise enerji planlamalarının korunmasının bulunduğunu belirtti.

Fransa ve Güney Kıbrıs’ın Mart ayı içerisinde savunma anlaşmasına imza atacaklarını belirten gazete, Fransız Total şirketinin, İtalyan ENI şirketinin bulunduğu, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki üç deniz parseline de gireceğini anımsattı.    

Habere göre hükümet kaynağı, gazeteye yaptığı açıklamada “şu anda Kıbrıs için alt yapıların zamanı olduğunu” belirtti.

Aynı kaynak, bu alt yapıların,  AB’deki ortaklara, Güney Kıbrıs’ın enerji planlamalarına  ayrıca terör ile mücadele eden ve bölgedeki istikrar ve barışı savunan dinamiklere de  hizmet etme temelini de oluşturabileceğini de ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18