Anastasiadis ve Malas'ın destek çabaları boşa çıktı

Anastasiadis ve Malas'ın destek çabaları boşa çıktı
banner23

İlk kez ikinci tur işbirliksiz olacak


Rum Yönetimi Başkanı’nı belirlemek üzere gerçekleştirilen ilk tur seçimlerin galibi olan Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas, DİKO, EDEK, Dayanışma Hareketi, Çevreciler ve Vatandaşlar İttifakı’nın desteği olmaksızın, sadece kendi taban seçmenleri ve halkın değerlendirmesiyle ikinci tura gidecekler.

Rum gazeteleri, ilk turun galipleri Anastasiadis ve Malas’ın, merkez partilerin desteğini alamadıklarını, bu sebepten ötürü Güney Kıbrıs’ta ilk kez merkez partinin desteği olmaksızın adayların yarışacakları bir seçim gerçekleştirileceğini yazdılar.
Alithia, “Farklı Bir Devir, Yeni Koşullar – İlk Kez Eski İşbirlikleri Olmadan İkinci Tur Seçimlere Gidiyoruz” başlıkları altında verdiği haberinde, her iki adayın, en büyük oy çekme alanı olarak gördükleri merkez partilerle telefon ve temas trafiğinde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını yazdı.
Anastasiadis ve Malas’ın merkez partilerle temaslarının formalite icabı gerçekleşmekte olduğunu belirten gazete, ELAM’ın yükselişini gören DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ve diğer partilerin, Kıbrıs sorunundaki ortak görüşleri temelinde tek bir partide birleşme olasılığını ele almakta olduklarını iddia etti.
DİKO kapıyı resmen kapattı
Gazete, DİKO’nun dün işbirliği kapısını her iki adayın yüzüne resmet kapattığını, buna da gerçekçe olarak Kıbrıs sorunu gibi önemli konulardaki görüşlerinin her iki adayla da uymadığını gösterdiğini yazdı.

DİKO Yürütme Kurulu dünkü açıklamasında, partinin görüşlerinin, Kıbrıs sorunu ve diğer önemli konularda her iki adayın görüşleriyle uyumlu olmadığı, bu adayların desteklenmesinin partiyi

destekleyenlere saygısızlık teşkil edeceğini duyurdu.

Yorgacis’ten Anastasiadis’e destek


Gazete bir diğer haberinde ise, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı, Nikolas Papadopulos’un üvey kardeşi Konstantinos Yorgacis’in, dün yaptığı açıklamada ikinci tur için Anastasiadis’e olan desteğini duyurduğunu yazdı.

Habere göre Yorgacis, geçtiğimiz beş yıllık dönemde olması gereken her şeyin gerçekleşmediğini ancak çok önemli ve büyük adımların da atıldığını belirterek, devletin ve ekonominin ilerlemesinin devamı açısından Anastasiadis’i desteklediğini duyurdu.
Bazı örgütler de Anastasiadis’e yönelik desteklerini açıkladılar.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “Merkezde Karmaşa Hakim – İki Aday Pazar Günkü İkinci Tura Destekçisiz Gidiyorlar”.
Haravgi: “DİKO Resmen Boykot/Boş Oy/Geçersiz Oy Kararı Aldı”.
Fileleftheros: “Vatandaşa Yöneliyorlar – Anastasiadis-Malas Partilerde Kapıları Kapalı Buldular ve Destekçilerine Yöneliyorlar”.

 
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18