Anastasiadis ve Malas yarışacak

Anastasiadis ve Malas yarışacak
banner23

İkinci turda ‘müzakerelere kaldığım yerden devam’ diyen Anastasiadis ile Malas yarışacak


Malas’ın oy oranı beklenenin üstünde


Seçimi Kıbrıs sorununda izlenen politika açısından referandum haline getiren Papadoğulos’a güçlü ‘hayır”


 

Rum başkanlık seçimlerinin Pazar günü yapılacak ikinci turunda, dünkü seçimde yüzde 35,51 oy alan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile yüzde 30,24 oy alan AKEL’in desteklediği bağımsız aday Stavros Malas yarışmaya hak kazandı.

Malas’ın aldığı oyun, seçim ofisi ve AKEL’in bile beklentilerinin üzerinde olurken Kıbrıs sorununda izlenen politika açısından referandum ilan eden DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ve onu destekleyen merkez partileri hezimete uğradı.

2013’te yüzde 16,8 olan sandık boykotunun rekor bir artışla 28,12’ye yükselmesi ise seçimin dikkat çeken sonuçlarından biri oldu.

 

Bugünkü sayılarını neredeyse tamamen seçim haberlerine ayıran gazetelerden Politis, manşetten verdiği haberi, “Çözüm Ümidi Canlı Kaldı… Seçmenlerin Üçte İkisi Kıbrıs Sorununda ‘Yeni Stratejiyi Reddetti’… Nikolas Papadopulos İstediği Referandumdan Güçlü Bir ‘Ohi’ Ciro Etti… Anastasiadis-Malas İkilisi, 2013’te Olduğu Gibi İkinci Turda Yarışacak” başlık ve spotlarıyla aktardı.

 

Nikolas Papadopulos ve adaylığını destekleyen merkez kanadın bu seçimi referandum haline getirdiğini hatırlatan gazete, seçmenin, önerdiği yeni stratejiye onay vermediğini, aksine müzakerelerin kaldığı yerden, Guterres Çerçevesi zemininden devam etmesinden yana tavır takınan iki adayı ikinci tura gönderdiğini yazdı.

 

Fileleftheros “Yüzde 30,24 İle Sürpriz Yaptı… Stavros Malas, Nikos Anastasiadis İle İkinci Turda – Nikola ve Merkez İçin Hezimet” başlıklı manşet haberinde, seçmenin sadece yüzde 25,74’ünün desteğini alabilen Papadopulos’u yarış dışı bırakıp, Anastasiadis ve Malas’ı ikinci tura göndererek güçlü bir mesaj verdiğine işaret etti.

 

Haberde, Malas’ın başarısının, seçimi kaybedenlerin başını ağrıttığına işaret edilirken, Malas’ın hem kendi seçim ofisi, hem de AKEL içerisindeki en iyimserlerin bile bu kadar yüksek oy alıp, Nikolas Papadopulos’u iki puan farkla geçmesini beklemediği kaydedildi.

 

Yüzde 5,65 ile sandıktan dördüncü sırada çıkan ELAM Başkanı Hristos Hristu, oyların yüzde 2,18’ini alan Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ı geride bıraktı. ELAM, Hristu’nun seçimden aldığı sonucu, “partinin, siyasi sahnedeki yerlerini sağlamlaştırması” olarak yorumladı.

 

10 Seçmenden 3’ü sandığa gitmedi

 

Gazete, 10 seçmenden 3’ünün sandığa gitmeyerek, Rum siyasetine güvenmediği yönünde güçlü bir mesaj verdiğine dikkat çekti.

 

Habere göre, sandık başına en çok gidilen kaza, yüzde 74 ile Baf, en az gidilen kaza da yüzde 69,2 ile Limasol oldu.

 

Rum başkanlık seçimlerinde yüzde 28,6 olan sandık boykot oranının, bir önceki başkanlık seçimlerine göre rekor olarak kabul edildi. 2013’teki başkanlık seçiminde 16,86 olan boykot oranı 2016’daki milletvekilliği seçiminde yüzde 32,26’ya fırlamıştı.

 

Alihtia manşet haberine “Şimdi De İkisi… Gelecek Pazarın İki Adayının Farkı Yüzde 5,27 Puan… İkincilik Yarışında Zafer AKEL’in Adayının Oldu. Merkez Partilerin Adayı Hezimete Uğradı”  başlık ve spotlarını attı.

 

Haravgi de “Halk Değişim İstiyor… Stavros Malas: Kıbrıs Yeni Sayfa Açsın” manşeti ile çıktı.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18