Anastasiadis Spehar'ı çağırdı ve 'hoşnutsuzluğunu' iletti

Anastasiadis Spehar'ı çağırdı ve 'hoşnutsuzluğunu' iletti
Anastasiadis, Spehar’dan BM’ye ve Cumhurbaşkanı Akıncı’ya mesaj iletmesini istedi

 

“Enerji planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz ancak müzakere sürecinin iç konuların görüşülmesiyle sürmesini istiyoruz”

 

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Türkiye’nin, Saipem 12000 sondaj gemisinin, tatbikat icra etmekte olduğu 3’üncü parsele girişini cumartesi akşamından beri engellemesine BM’den beklediği tepkinin gelmemesi üzerine, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Elisabeth Spehar’ı makamına çağırarak görüştü.

Anastasiadis’in, “enerji planlamalarını uygulamaya devam edeceğini ancak Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin de iç konuların görüşülmesiyle devam etmesini istediğini” söylediği Spehar’dan BM’ye ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bazı mesajlar götürmesini istediği haber verildi.

 

Fileleftheros’un, “Diyalog Mu Meydan Okuma Mı… Başkan BM’yi, Kıbrıs Sorununda (müzakereye) Yeniden

Başlanmasını İstiyorsa Türkiye Yönünde Hareket Etmeye Çağırdı” başlıklı haberine göre Anastasiadis, kendi inisiyatifiyle gerçekleşen görüşmede Spehar’a, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in son günlerde yaşanmakta olanlara yaklaşım şeklinden, Türkiye’yi kınamamasından  duyduğu hoşnutsuzluğu iletti.

 

Spehar’a Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermesi talebini ileten ve açıkça “Türk tehditleri varken müzakere yapılamaz” diyen Anastasiadis Cumhurbaşkanı Akıncı’ya da, Kıbrıs müzakerelerine nasıl yeniden başlayabileceklerini ele almak üzere kendisiyle görüşmeye hazır olduğunu iletmesini istedi.

 

Mart başı itibarıyla Dışişleri Bakanlığı görevini devralacak olan Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, dünkü görüşmede Anastasiadis’in Spehar’a, “Türkiye’nin son günlerde yaşanmakta olan türdeki faaliyetlerine son vermesi şartıyla, Kıbrıs sorununda yeni bir diyaloğun nasıl başlayabileceğine dair bilinen fikirlerini ilettiğini” söyledi.

 

Hristodulidis, “Sayın Spehar Başkan’ın, Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inde yaşadıklarımızla ilgili net tezleri de dahil, fikirlerini Genel Sekreter’e iletecek. Kanaatimce Sayın Akıncı ile de görüşme olacak ve gelişmelere göre bundan sonraki adımların neler olacağını  göreceğiz” dedi.

 

Anastasiadis’in Spehar’a Rum yönetiminin doğal gazın Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına bağlanmasını kabul etmediğini iletip iletmediği sorusuna karşılık “Tabii, keza bu mesele çözüldü. Müzakere masasında konuyla ilgili, inkar edilemez bir yakınlaşma var” dedi.

 

Elisabeth Spehar da görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı’nın hidrokarbonlar konusunda olup bitenler konusunda dile getirdiği endişeleri anladıklarını söyledi. Anastasiadis ile Crans Montana sonrası “toparlanma dönemini” de ele aldıklarını anlatan Spehar “ hazırlık görüşmeleri yaptık. Başkan’a, Genel Sekreter’in iyi niyet misyonu üstlenmesine hazır olduğumuzu teyit ettim” dedi.

 

“Kıbrıs Rum tarafı açısından doğal gaz masada değil”

 

Rum Başkanlık Sarayı’na, Anastasiadis’in daveti üzerine gittiğini söyleyen Spehar, “çok iyi bir görüşme yaptığımıza inanıyorum. hidrokarbonlar konusuyla ilgili olanlardan duyduğu endişeleri iletti. Bunları anlıyoruz, New York’a ileteceğiz” ifadesini kullandı. Anastasiadis’ten sonra Cumhurbaşkanı Akıncı ile de görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda ise Akıncı ile görüşme yapmayı planladığı cevabını verdi.

 

Politis, “Masaya Dönüş Ama Gerilimin Ortasında Değil… MEB’deki Gerilimin Düşmesi İç Konuların Görüşülmesi ve Konferansa Hazırlık” başlıklı haberinde… Spehar Lefkoşa’nın Guterres’in Son Açıklamasından Hoşnutsuzluğunu New York’a Götürecek” başlık ve spotlarını kullandı.

Gazeteye göre Anastasiadis Spehar’a, Rum yönetiminin enerji planlamalarını uygulamaya devam edeceğini ancak Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin de iç konuların görüşülmesiyle devam etmesini ve uluslararası konferansta  masaya geri dönülürse, başarı garantisi olması için  uygun ön hazırlık yapılmasını istediğini söyledi. Anastasiadis doğal gaz konusunun Kıbrıs müzakereleriyle bağlanmasını kabul etmediklerini de belirterek, “Kıbrıs Rum tarafı açısından doğal gaz masada değil” ifadesini de kullandı.

 

Alithia haberi “Başkan, Diyaloğun Yeniden Başlaması İçin Görüşme Başlattı Ancak Her Şey MEB’deki Gelişmelere Bağlı” başlığıyla aktardı.

 

Gazete Anastasiadis’in Spehar’a “MEB’de bu tür hareketler olurken görüşülemez” diyerek “kriz devam ettiği sürece müzakerelerin başlayamayacağını açıkça ortaya koyduğunu yazdı.

 

Haberde, dile getirilmiş olsa da, Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Akıncı ile önümüzdeki günlerde görüşmesinin mümkün olmadığı, böyle bir görüşmenin ancak “Türk Navteks’inin süresinin dolacağı” 22 Şubat’tan sonra ve “son zamanlarda yaşananlara benzer yeni vukuatlar olmaması şartıyla” olabileceği belirtildi.

 

Çarşamba günü siyasi parti başkanları ile görüşecek

 

Gazete Anastasiadis’in Rum Ulusal Konseyi’nin önümüzdeki dönemde yapılması planlanan toplantısından önce Rum Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanları ile 21 Şubat Çarşamba günü teker teker görüşmeye karar verdiğini de bildirdi.

 

Habere göre Anastasiadis siyasi parti başkanlarına Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verecek, durumun göğüslenmesi şekliyle ilgili görüşlerini dinleyecek ve Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlama olanaklarıyla ilgili düşüncelerini paylaşacak.

 

Haravgi haberi “Türk Meydan Okuması Son Bulduktan Sonra Diyalog… Başkan Spehar’la Görüştü, Spehar Endişeleri ‘Anlıyor’ ve İletecek”  başlığıyla okurlarına aktardı.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18