banner38

AKINCI ANASTASİADES'İ SÜRECİ ŞEYTANLAŞTIRMAKLA SUÇLADI

banner32

AKINCI ANASTASİADES'İ SÜRECİ ŞEYTANLAŞTIRMAKLA SUÇLADI
banner41
banner37
banner23
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne mektup gönderdi. Akıncı’nın gönderdiği mektup güvenlik konseyi üyelerine ulaştırıldı.
Rum kaynaklarına göre Akıncı’nın mektubu Güney Kıbrıs Devlet başkanı Anastasiades 'in 25 Haziran' da Birleşmiş Milletler barış gücünün görev süresinin yenilenmesi vesilesiyle gönderdiği mektuba cevap niteliğinde.
Cumhurbaşkanı Akıncı kaleme aldığı mektupta Kıbrıs Rum tarafı ve Anastasiadis’i şiddetle eleştirdi.

Akıncı, Güney Kıbrıs Devlet Başkanı Anastasiadis’i, çözüm yolunda gerekli adımları atmaya isteksizlik göstermek ve iki tarafın siyasi eşitliğini ve karar alma sürecine etkin katılım ilkesini şeytanlaştırmaya devam etmekle suçladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türk askerinin adada bulunmasını yasal olarak nitelendirdi ve Türkiye’nin adadaki varlığının saldırganlık ifadesi olarak değil, Kıbrıslı Türklere karşı şiddeti önlenmesi olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

Akıncı ayrıca Kıbrıs Rum tarafını, Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinde, Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’yi dışlamak için tek taraflı hareket etmekle suçladı.

Kıbrıslı Türklerin, doğal kaynakların yönetimi ve gelecekteki kullanımı için Kıbrıslı Rumlarla birlikte karar vermesi gerektiğini söyledi.
Akıncı, Güvenlik Konseyini, Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler barış gücü askerinin varlığının statükoyu korumaya katkıda bulunmamasını sağlamaya davet etti.

Akıncı’ya göre, Kıbrıs Rum Kesimi için rahat bir bölge yaratan herhangi bir varlığın sorgulanması gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3