AKEL, mektup yazdı

Güney’de öğrencilere milliyetçilik ve şovenizm aşılanıyor

AKEL, mektup yazdı
banner23

Güney Kıbrıs’ta Konstantinupoleos Ortaokulu’nda Türkiye, İstanbul ve Ayasofya için ırkçı sloganlar atıldı. Ardından 28 Ekim’de Athienu Kilisesi’nde bir öğretmenin ırkçı, aşırı milliyetçi, yabancı düşmanı nefret söylemleri içeren bir konuşma yaptı. Bu gelişmeler ışığında Güney’de ki eğitim sistemi ile ilgili Akel’den itiraf gibi açıklama geldi. AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu adanın Güney’de yer alan okullarda öğrencilere eğitim sisteminde milliyetçilik ve şovenizmin aşılandığını açıkladı. Bu konuda duyduğu kaygı ve endişelerini Güney Kıbrıs Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Hambiauris’e yazdığı mektupla dile getiren Kiprianu, Konstantinupoleos Ortaokulu’nda yaşanan olayları örnek gösterdi. 

AKEL MEKTUP YAZDI

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Güney Kıbrıs Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Hambiauris’e gönderdiği mektupla eğitim sisteminde milliyetçilik ve şovenizmin artışından duyulan kaygı ve endişeyi dile getirdi.

ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİ

Yaşanan bir dizi olayın son dönemde Kıbrıs toplumunda ciddi endişelere yol açtığını ve aynı zamanda çocuklara sunulan eğitimin yönü ve içeriğiyle ilgili olarak pek çok soruyu da gündeme getirdiğini belirten Kiprianu, söz konusu olayları Bakanlığın “münferit” olarak nitelemesine rağmen, durumun ciddi bir analizinin yapılması ve en nihayet gerekli önlemlerin alınması için tehlike çanının çalınması gerektiğini vurguladı. Kiprianu bu olaylarda sadece yetişkin olmayan öğrencilerin değil, insan haklarına saygıyı, kendinden farklı olana hoşgörüyü öğretmesi gereken bazı eğitimcilerin dahi yer almış olmalarının endişeleri daha da arttırdığını belirtti.

OKULLARIN ADINA KADAR BAKANLIĞA VERİLDİ

Andros Kiprianu, Eğitim ve Kültür Bakanı’na mektubunda, 12-15 yaş arası çocukların okuduğu Konstantinupoleos Ortaokulu’ndaki 28 Ekim geçit töreni sırasında öğretmenlerinin yönlendirmesiyle öğrencilerin İstanbul ve “Ayasofya” ile ilgili sloganlar attığını, Limasol’daki Ayios Yuannis Lisesi öğrencilerinin okul içinde aşırı sağcı sloganlar haykırarak “geçit töreni” yaptıklarını, 28 Ekim’de Athienu Kilisesi’nde bir öğretmenin ırkçı, aşırı milliyetçi, yabancı düşmanı nefret söylemleri içeren bir konuşma yaptığını hatırlatarak yaşanan son olayları bir bir sıraladı. Bu olaylar hakkında AKEL’in Bakanlık’a yaptığı şikâyetin ardından Orta Eğitim Müdürlüğü tarafından yaşananların doğrulandığını belirten AKEL Genel Sekreteri, söz konusu üç şovenist olayın da faşizme, yayılmacılığa ve bunların temsil ettiği insanlık düşmanı ideolojik saplantılara karşı direnişi öğreten bir yıldönümünün kutlanması sırasında yaşanmasının daha da endişe verici olduğunu dile getirdi.

MİLLİYETÇİLİK VE ŞOVENİZME KARŞI MÜCADELE YAPILMALI

Kiprianu, Eğitim ve Kültür Bakanı’na içinde yer aldığı hükümetin kararıyla iki toplumlu bir eğitim komitesinin oluşturulduğunu hatırlatarak, bu komitenin hedefinin milliyetçilik ve şovenizme karşı mücadele ve karşılıklı anlayış, işbirliği anlayışının geliştirilmesi olduğunu vurguladı.

Sunulan eğitimin en azından bu somut konularda müfredat programlarında da yer alan hedefleri yeterince yaşama geçirmediğinin açıkça görüldüğüne dikkat çeken Andros Kiprianu, böylesi fanatik ve hoşgörüsüz tavırların çocukların yaşamından sökülüp atılması için gerekli bütün önlemlerin alınmasını talep etti. Tarihi yıldönümleri anılırken bunlardan bir şeylerin de öğrenilmesi gerektiğini belirten Kiprianu, insan haklarına saygının, barış ve güvenliğin olacağı bir gelecek için insani değerleri ve ilkeleri çocuklara sunmayı nasıl başaracağımıza odaklanılması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18