banner38

AKEL, EOKA-B'nin vahşetini kınadı

banner32

AKEL, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde yapılan vahşeti kınayarak taziye mesajı yayınladı.

AKEL, EOKA-B'nin vahşetini kınadı
banner37
banner33

EOKA-B’nin Vahşetinin Kıbrıslıtürk Kurbanlarının
Dün Yapılan Defin Töreni Hakkında

1974’te Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde EOKA-B’nin vahşetinin kurbanı 15 Kıbrıslıtürkün dün yapılan defin töreni şovenizmin yurdumuzda yaşayan trajedinin en temel nedenlerden biri olduğunu hepimize hatırlatmaktadır. Kurbanların ailelerine, yakınlarına, dostlarına ve köylülerine AKEL olarak en içten taziyelerimizi ifade ediyoruz.

EOKA-B’ci faşistlerin bu üç köydeki toplu katliamının kurbanı olan 126 kişi asker değil, çoğu kadın ve çocuk olan korumasız sivil yurttaşlardı. Bu insanlardan çoğunun katledilmelerinden önce tecavüze ve şiddete uğradıkları da dikkate alındığında yaşananların daha da dehşet verici ve ürpertici olduğu görülmektedir. EOKA-B şovenizminin yol açtığı kanlı olaylar ve özellikle 14 Ağustos 1974’teki somut katliam daha sonrasında yaşanan katliam ve cinayetler dizisinin temel nedeni oldu. Ardından bazı Kıbrıslıtürk mücahitler Kıbrıslırum sivil yurttaşların katledildiği başka intikam cinayetleri dizisi gerçekleştirdiler.

Kurbanları ister Kıbrıslırum, ister Kıbrıslıtürk sivil olsun, şovenizmin bütün cinayetlerini AKEL bir kez daha mahkûm edip kınamaktadır. Geçmişin yaralarını cesaretle sarmak ve barış içerisinde bir gelecek inşa etmek isteyen herkesin bu kınamayı yapması gerekir.

Aynı zamanda tarihinin karanlık sayfalarının tekrarlanmasını istemeyen bir toplumun da şovenizme ve onu bugün yeniden üreten ideolojilere karşı mücadele etmesi gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3