3'lü zirve Nisan veya Mayıs'ta

3'lü zirve Nisan veya Mayıs'ta
Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i yeniden başkan seçilmesinden dolayı kutladığı telefon görüşmesinde, bir sonraki Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi de karara bağlandı.

Fileleftheros’un “Planlamalarda Hiçbir Değişiklik Yok” başlıklı haberine göre Netanyahu-Anastasiadis telefon görüşmesinde, Rum tarafında yer alacak bir sonraki üçlü zirve, ya 26 Nisan’da veya 8 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Nihai tarih, Netanyahu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın programına göre netleştirilecek.

 

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’i Ürdün Kralı II. Abdullah da telefonla arayarak kutladı. Görüşmede bölgedeki gelişmelerin de ele alındığı kaydedildi.

 

Gazete Anastasadis’in “Euronews”a verdiği mülakatta AB üyesi Akdeniz ülkelerinin (MED7) bir sonraki toplantısının da mart sonlarında Güney Kıbrıs’ta gerçekleşeceğini açıkladığını hatırlattı.

 

AB üyesi 7 Akdeniz ülkesi arasındaki diyaloğun, AB içerisinde cephe yaratacak bir ülkeler koalisyonu olmadan ortak bir anlayış oluşturmayı hedeflediğine işaret eden Anastasiadis, Rum tarafında yapılacak toplantı için çok yakında Yunanistan, İtalya, Malta, Fransa, İspanya ve Portekiz liderlerine resmi davet göndereceğini de söyledi.

 

Haravgi “İsrail ve Yunanistan’la Üçlü (zirve) Nisan veya Mayıs’ta” başlıklı haberinde Anastasiadis’in pazartesi gecesi Ukrayna Başbakanı Petro Oleksiyoviç Poroşenko’yla da telefon görüşmesi yaptığını, yeniden başkan seçilmesinden dolayı Anastasiadis’i kutlayan Poroşenko’nun ülkesiyle Güney Kıbrıs arasındaki iş birliğinin güçlenerek devam edeceğine inanç belirttiğini yazdı.

 
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18